Specjaliści od papieża Polaka

Justyna Liptak

publikacja 14.05.2016 18:00

Justyna Kubat z Technikum Gastronomicznego w Gdańsku zwyciężyła w tegorocznej edycji Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio.

Justyna Kubat (po lewej) z dumą prezentuje nagrodę główną - symboliczny bilet do Rzymu Justyna Kubat (po lewej) z dumą prezentuje nagrodę główną - symboliczny bilet do Rzymu
Justyna Liptak /Foto Gość

Gala finałowa odbyła się w sobotę 14 maja w Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: „Moje Westerplatte"

Konkurs Papieski to największy w Polsce konkurs dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Projekt ten realizowany przez Instytut Tertio Milennio od przeszło 12 lat, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży.

Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

- Mam nadzieję, że będziecie nadal doskonalić wiedzę, którą już zdobyliście. Oby był to dla was impuls do jeszcze wnikliwszego poznania biografii Jana Pawła II, a co za tym idzie, czerpania pełnymi garściami z jego nauki. Niech postawa papieża Polaka będzie dla was umocnieniem w dążeniu do dalszego rozwoju i spełniania własnych aspiracji i dążeń - mówiła do uczestników Monika Kończyk, Pomorski Kurator Oświaty.

Konkurs Papieski kształtuje twórcze myślenie, stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem papieża Polaka. Jest więc zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Jana Pawła II oraz pogłębiania wiedzy z zakresu katolickiej nauki społecznej.

- Prace napisane zostały z bardzo dużym zaangażowaniem osobistym. Praktycznie w każdej znaleźć można odniesienie do życiowych doświadczeń autorów. Młodzi wykazali się bardzo dużą wrażliwością, a co za tym idzie eseje były bardzo interesujące - mówi Wojciech Edmund Zieliński, przewodniczący komisji XII edycji Konkursu Papieskiego.

Podczas gali finałowej uczestnicy mieli obronić tezy zawarte w swoich esejach. - Poziom między poszczególnymi finalistami był dość wyrównany, chociaż muszę przyznać, że zwyciężczyni była zdecydowanie najlepsza i już na początku wysunęła się na prowadzenie - dodaje przewodniczący.

Zwyciężyła maturzystka z Gdańska, Justyna Kubat, dla której udział w Konkursie Papieskim nie był nowością. Dwa lata z rzędu zajmowała drugie miejsce.

- Mówi się, że do trzech razy sztuka - śmieje się dziewczyna. Skąd zainteresowanie konkursem? - Przez osobę Jana Pawła II, która jest mi bardzo bliska ideowo. Był to człowiek, który poruszał ważne dla współczesnego człowieka tematy. Przygotowując się do konkursu musiałam przeczytać wiele papieskich prac, była to dla mnie wielka przyjemność. Przyznam, że dla każdego młodego człowieka nauka Jana Pawła II może być dobrym drogowskazem - mówi Justyna Kubat. Zwyciężczyni w nagrodę pojedzie na tygodniową wycieczkę do Rzymu.

Konkurs składał się z czterech części. Najpierw - od 8 lutego do 7 marca - wszyscy chętni mogli rozwiązać test online składający się z 20 pytań. Osoba, która odpowiedziała prawidłowo na minimum 11 z nich, przechodziła dalej.

Drugi etap odbył się 14 marca. Uczestnicy również online odpowiadali na 30 pytań wielokrotnego wyboru. Około 20 osób z najlepszymi wynikami z każdego regionu z najwyższą liczbą punktów przechodzi do kolejnego etapu. Polegał on na napisaniu od 16 marca do 6 kwietnia eseju na jeden z trzech tematów.

W sumie w zmaganiach wzięło udział około 5 tys. uczestników. Do rozgrywanego w Gdańsku ścisłego finału weszło pięć osób. Kolejne miejsca zajęli: Paweł Wiecki, Jerzy Dziemiński, Katarzyna Lewika, Agelika Żmijewska.