Przygarnięci przez Boga

Justyna Liptak

publikacja 18.05.2016 13:00

W środę 18 maja, w czasie Eucharystii w Archikatedrze Oliwskiej, swój jubileusz przeżywali kapłani wyświęceni 25 lat temu – wśród nich również bp Zbigniew Zieliński.

Msza św. z okazji jubileuszu 25-lecia święceń kapłańskich m.in. biskupa Zbigniewa Zielińskiego Msza św. z okazji jubileuszu 25-lecia święceń kapłańskich m.in. biskupa Zbigniewa Zielińskiego
Justyna Liptak /Foto Gość

Liturgii, koncelebrowanej przez m.in. księży jubilatów, a także bp. Wiesława Szlachetkę i bp. Zbigniewa Zielińskiego, przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.

Metropolita rozpoczął Mszę św. od przywitania zgromadzonych w katedrze wiernych, a następnie wymienił imiona i nazwiska wszystkich jubilatów. – Za każdym z tych księży kryje się długi żywot 25 lat dojrzałego kapłaństwa, które jest darem, tajemnicą i łaską od Boga, za które serdecznie dzisiaj dziękujemy – mówił abp Sławoj Leszek Głódź. Homilię wygłosił natomiast bp Zbigniew Zieliński.

– W tej jubileuszowy dla nas dzień myślimy z wdzięcznością o tych, którzy dali nam życie, którzy nauczyli nas kochać i wierzyć. Im lepiej staramy się wnikać w problemy współczesnego człowieka, tym jeszcze bardziej doceniamy ten wielki skarb, wypełnionych miłością i wiarą naszych domów. Obejmujemy wdzięczną modlitwą wszystkich tych, których Bóg postawił na naszej drodze – rodziny, przyjaciół, rodzinne parafie, wspólnotę seminaryjną, biskupów, którzy nas wyświęcili i posłali oraz tych, z którymi przyszło nam współpracować – mówił biskup.

– Pozdrawiamy tu obecnych na dziękczynnej modlitwie, bowiem w waszych osobach, jeszcze bardziej uwydatnia się droga naszego życiowego powołania, wypełnia się nasza misja i nasze życiowe zadanie. Świętowanie jubileuszu to z jednej strony uroczyste spotkanie w podniosłym nastroju. Z drugiej, jest to piękna i potrzebna forma posługi, jaką wpisuje Kościół w swej mądrości w życie wspólnot, aby kapłani w obecności Lud Bożego jeszcze bardziej wiązali się w wierze odkrywając piękno swojego powołania. Jubileusz to sięgnięcie do korzeni naszych najgłębszych i najbardziej osobistych przeżyć i doświadczeń – podkreślił kaznodzieja.

– To niezapomniany dzień 18 maja 1991 r., kiedy w Bazylice Mariackiej przyjęliśmy z rąk śp. abp Tadeusza Gocłowskiego kapłańskie święcenia. Byliśmy ostatnim rocznikiem przed nową organizacja Kościoła w Polsce. Dzisiaj tym bardziej jesteśmy wdzięczni, że możemy wyrazić nasza jedność. Świadomi tego, że ta jedność i potrzeba wspólnoty wykracza ponad roczniki czy diecezje, że przede wszystkim najważniejsze jest sięgnięcie do tego niezwykłego daru, jakim jest w swej istocie sakrament kapłaństwa – mówił bp Zieliński.

– Dzisiaj odnawiając nasze kapłańskie przyrzeczenia, chcemy jeszcze bardziej odkryć, jaki wielkim darem jest kapłaństwo, które otrzymaliśmy, a my jesteśmy szczęściarzami – wybranymi i przygarniętymi przez Boga – zauważył duszpasterz.

– Mamy nadzieję, że to 25-lecie będzie okazją do wzmocnienia naszych sił, do czego zachęcił nas Jan Paweł II podkreślając, że jubileusz jest po to, by w duchu radości się spotkać, podzielić doświadczeniem kapłaństwa i się umocnić. Stąd w tym szczególnie radosnym dniu, w duchu prawdy, chcemy nie tylko podziękować, ale również przeprosić za każdą naszą ludzką słabość, opieszałość i brak dostatecznej gorliwości, które mogłyby kogoś od Boga odwieść – mówił biskup.

Po homilii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, a na zakończenie Mszy św. wręczenie kwiatów wszystkim jubilatom. Następnie księża udali się do Krypty Biskupów Gdańskich, gdzie spoczywa śp. abp Tadeusz Gocłowski.