Nowy urząd celny w ważnym momencie

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 27.05.2016 23:50

- W tym bardzo ważnym momencie, w którym tworzy się Krajowa Administracja Skarbowa, modlimy się i życzymy jak najlepszych zmian. Życzę także, by pracowali tutaj zawsze solidni funkcjonariusze, którzy będą przynosić duże korzyści dla skarbu państwa - mówił 27 maja do celników abp Sławoj Leszek Głódź.

Nowy urząd celny w ważnym momencie Zaproszeni na uroczystość goście zwiedzili biura, w których pracują funkcjonariusze celni ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

W obecności Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego, oraz insp. Jerzego Chrobaka, zastępcy szefa służby celnej Ministerstwa Finansów, odbyła się uroczystość otwarcia nowej placówki oddziału celnego w gdańskim DCT - nowoczesnym terminalu kontenerowym. Urząd zyskał nową siedzibę w mieszczącym się przy ul. Andruszkiewicza 5 nowoczesnym budynku KOGA. Poświęcił ją abp Głódź.

Podczas uroczystości odbyło się także wręczenie certyfikatu ISO, który zdobyła Izba Celna w Gdyni. - To pierwsza izba w kraju, która taki certyfikat otrzymała. Świadczy to o doskonałym przygotowaniu was, funkcjonariuszy celnych, by służyć i wykonywać zadania, które są nałożone na służbę celną. Sądzę, że będziecie przez następne lata wzorem dla całej administracji celnej - mówił podczas spotkania J. Chrobak.

- Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego nie pracują w tak dobrych warunkach. Mam nadzieję, że będzie to służyło waszej pracy - mówił do funkcjonariuszy wojewoda Drelich.

Po oficjalnych przemówieniach odbyła się konferencja, w której prelegenci przedstawili inwestycje podjęte w związku z dynamicznym rozwojem portu oraz nakreślili perspektywy dalszych działań w związku ze zmieniającymi się warunkami makroekonomicznymi.

- W port warto inwestować. To bardzo dobra inwestycja. Decydują o tym wielkość i tempo zwrotu oraz wielkie dochody budżetowe państwa - podkreślał Alan Aleksandrowicz, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Terminal kontenerowy w Gdańsku przyjął w ubiegłym roku 148 tys. zgłoszeń celnych. To ponad 40 proc. więcej niż w roku poprzednim. Nieustanny rozwój portu wymusza w sposób naturalny dostosowanie placówek oraz procedur pracy służby celnej do zmieniającej się rzeczywistości.