Zakochani w przyrodzie

Jan Hlebowicz

publikacja 22.06.2016 14:40

- Misja leśników, ludzi zakochanych w przyrodzie, współpracujących ze Stwórcą, jest szczególnego rodzaju darem - mówił bp Zbigniew Zieliński.

Zakochani w przyrodzie Abp Sławoj Leszek Głódź spotkał się z leśnikami Jan Hlebowicz /Foto Gość

W parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku 22 czerwca odbyły się regionalne obchody Święta Lasu i Leśników. Z tej okazji odprawiona została uroczysta Eucharystia, której przewodniczył abp Głódź, metropolita gdański. Homilię wygłosił bp Zieliński.

- Wasza misja jest niezwykle ważna dla współczesnego świata i dla naszej ojczyzny. Istotna szczególnie wobec bardzo częstej ignorancji. Przewrotność współczesnego świata, w którym z grzechu robi się cnotę, a z cnoty grzech, daje o sobie znać w różnego rodzaju roszczeniach wobec środowiska leśników - podkreślił na wstępie.

- Misja leśników to przede wszystkim uwrażliwianie człowieka na to, co piękne, na to, co tchnie prawdą o wartości świata stworzonego przez Stwórcę. Św. Augustyn mawiał: "Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na właściwym miejscu". Jako ludzie lasu zdajecie sobie sprawę z dramatycznych skutków przewrócenia tej hierarchii wartości - dodał.

- Wyzwania pracy leśników, ludzi związanych z przyrodą, wpisują się mocno w zasady życia chrześcijańskiego. "Poznacie ich po owocach" - mówi Pan Jezus w Ewangelii. Jako ludzie lasu doskonale zdajecie sobie sprawę, kiedy mamy do czynienia ze złymi, a kiedy z dobrymi owocami. Doświadczenie pracy na łonie przyrody należy odnosić także do życia osobistego - mówił bp Zieliński.

- Modlitwa, zrozumienie istoty misji leśniczych, wskazywanie pozytywnych i ważnych aspektów naszej pracy są dla nas niezwykle istotne. Cieszę się, że wspólne świętowanie zaczęliśmy od Mszy św. - zaznacza Adam Kwiatkowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.