Dajmy się zaskoczyć muzyce

Justyna Liptak

publikacja 10.07.2016 23:00

Już po raz 11. w kościele Zwiastowania Pana w Żarnowcu wystartowało Cysterskie Lato Muzyczne. Przed melomanami jeszcze 6 koncertów, w których zaprezentują się artyści z Polski i nie tylko.

Hanna Dys i Janusz Szadowiak na chwilę przed rozpoczęciem koncertu Hanna Dys i Janusz Szadowiak na chwilę przed rozpoczęciem koncertu
Justyna Liptak /Foto Gość

– Już pierwszy koncert był ogromnym sukcesem, a idea na tyle się spodobała, że co roku w lipcu i sierpniu przyjeżdżają do nas wybitni artyści nie tylko z Polski – mówi ks. Krzysztof Stachowski, proboszcz parafii Zwiastowania Pana.

Na ponadstuletnich, składających się z 891 metalowych i drewnianych piszczałek organach zagrają wykonawcy z Polski, Rosji i Włoch: Hanna Dys, Karol Hilla, Arkadiusz Bialic, Ludmiła Gołub i Valeria Anfinogenova, Christian Tarabbia, Łukasz Mateja i Andrzej Chorosińki. Towarzyszyć im będą muzycy koncertujący na trąbkach, akordeonach, skrzypcach i klarnecie – Janusz Szadowiak, Elżbieta Rosińska, Krzysztof Olczak, Tomasz Ślusarczyk, Jolanta Sosnowska, Wojciech Kwiatek, Katarzyna Mateja.

Podczas ostatniego koncertu obok organisty Andrzeja Chorosińskiego pojawi się Michał Chorosiński, aktor teatralny i telewizyjny. Będzie on recytował wiersze ks. Jana Twardowskiego.

Koncert inauguracyjny należał do Hanny Dys, organistki, absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej, która prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Występowała na festiwalach muzyki organowej m.in. w Polsce, Niemczech, Holandii, Finlandii, Czechach, na Węgrzech, we Włoszech. Współpracuje z wieloma znakomitymi instrumentalistami i wokalistami, wykonując szeroki repertuar. Ma na swoim koncie współpracę m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Orkiestrą Kameralną, z chórami Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Medycznej. – W Żarnowcu występuję już po raz 4., za każdym razem z kimś innym, bo są to zazwyczaj koncerty kameralne – mówi H. Dys.

Organistka przyznaje, że tutejsze koncerty to prawdziwy majstersztyk. – Są tak zmyślnie skomponowane, aby zaprezentować piękne organowe brzmienie w zestawieniu z innym instrumentem – w dzisiejszym przypadku trąbką – wyjaśnia.

H. Dys podkreśla, że klimat towarzyszący żarnowieckim koncertom jest nieporównywalny z innymi. – Wspaniale się tu gra. To jest niezwykłe miejsce, w którym atmosfera jest wprost wymarzona, aby koncertować. W tym cysterskim kościele czujemy oddech historii, poza tym tutejsze organy pięknie brzmią – mówi organistka.

Razem z H. Dys koncertował J. Szadowiak, trębacz, solista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Koncertował jako solista w Danii, Hiszpanii, Holandii i Niemczech. W repertuarze ma kompozycje na trąbkę, trąbkę piccolo i flugelhorn. – W dzisiejszym repertuarze znajdą się utwory tradycyjne. Zacznę od utworu na trąbce piccolo, następnie zagram na flugelhornie, w środkowej części uczestnicy usłyszą trąbkę, a na zakończenie ponownie flugelhorn – wyjaśnia trębacz.

Cysterskie Lato Muzyczne odbywa się dzięki współpracy Filharmonii Bałtyckiej i parafii pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu.

 

Kościół Zwiastowania Pana w Żarnowcu

10.07–21.08

niedziele, godz. 20.30

XI CYSTERSKIE LATO MUZYCZNE

 

  • 17.07 – Karol Hilla, Elżbieta Rosińska, Krzysztof Olczak;
  • 24.07 – Arkadiusz Bialic, Tomasz Ślusarczyk;
  • 31.07 – Ludmiła Gołub, Valeria Anfinogenova, Joalanta Sosnowska;
  • 07.08 – Christian Tarabbia, Wojciech Kwiatek;
  • 14.08 – Łukasz Mateja, Katarzyna Mateja;
  • 21.08 – Andrzej Chorosiński, Michał Chorosiński.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.