Poprzednicy się mnie nie wstydzą

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

publikacja 01.09.2016 08:34

- Skończyłem 83 lata i tę drogę, którą mi naznaczył Pan Bóg, wykonałem. Na pewno moi poprzednicy, ojcowie i dziadowie, się mnie nie wstydzą - mówił do prezydenta Andrzeja Dudy w słowie podziękowania podczas uroczystości wręczenia orderu kpt. Zbigniew Sulatycki.

Poprzednicy się mnie nie wstydzą W uroczystości uczestniczyli m.in. Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu, Mariusz Błaszczak, minister MSWiA, oraz Dariusz Drelich, wojewoda pomorski ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Prezydent Duda odznaczył kpt. Zbigniewa Sulatyckiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się w sali Lecha Kaczyńskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rządu, środowisk parlamentarnych oraz osób związanych z gospodarką morską. Wśród zaproszonych byli także abp Sławoj Leszek Głódź oraz o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

- Codziennie dziękuję Panu Bogu, że dożyłem chwili, kiedy zobaczyłem, że nasz naród się budzi. Zwiastunem tego była ostatnia uroczystość pochowania z honorami bohaterów narodowych ps. "Inka" i ps. "Zagończyk", gdzie mogłem wysłuchać pięknej, budującej homilii ks. arcybiskupa i przemówienia pana prezydenta, które bardzo mocno zapadło w serca naszych rodaków. Jest to na zakończenie mego życia bardzo ważna chwila. Zobaczyłem też, jak bardzo inni chcieli dożyć tej chwili - mówił Z. Sulatycki.

Poprzednicy się mnie nie wstydzą   W uroczystości uczestniczył także abp Sławoj Leszek Głódź ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Kpt. Sulatycki podkreślał, że odnowa polskiego państwa była możliwa dzięki prezydentowi Dudzie, obecnemu rządowi oraz olbrzymiej rzeszy jego współpracowników. - Daj, Boże, żeby to koło sterowe okrętu, któremu na imię Najjaśniejsza Rzeczpospolita, a które pan trzyma, omijało wszystkie rafy i pozwoliło szczęśliwie dobić do końcowego portu - mówił kapitan.

Uczestnicy uroczystości podkreślali wyjątkowe zasługi kpt. Sulatyckiego dla polskiej gospodarki morskiej oraz morskiego wychowania młodzieży. Mówili także, że o wyjątkowości wydarzenia świadczy również to, że odbyło się ono w Gdańsku. Prawie wszystkie uroczystości, podczas których prezydent wręcza odznaczenia państwowe, odbywają się bowiem w Pałacu Prezydenckim.

Kpt. Sulatycki jest polskim inżynierem, kapitanem żeglugi wielkiej, publicystą i działaczem katolickim. W rządzie Jana Olszewskiego pełnił funkcję wiceministra transportu i gospodarki morskiej.

Obszerny wywiad z kpt. Sulatyckim publikujemy w najnowszym numerze (36) "Gościa Gdańskiego".na 4 września br.