Przyjaciel młodzieży

Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

publikacja 26.10.2016 20:31

- Trzeba pomóc młodym ludziom na nowo odkryć bogactwo nauczania św. Jana Pawła II oraz wielkość jego świętości - mówił ks. dr Krzysztof Drews podczas sympozjum "Bądźcie świadkami miłosierdzia".

Przyjaciel młodzieży W Gdyni odbyło się sympozjum pt. "Bądźcie świadkami miłosierdzia" Jan Hlebowicz /Foto Gość

W auli akademickiej Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego w Gdyni 26 października odbyło się sympozjum "Bądźcie świadkami miłosierdzia". Konferencję poprzedziła uroczysta Msza św. w intencji dziękczynnej za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II. Więcej TUTAJ.

- To sympozjum jest wyrazem naszej wdzięczności wobec św. Jana Pawła II. Jego myśl jest skarbnicą, z której możemy czerpać. Organizowane w naszej parafii konferencje mają uczyć nas jak tę myśl stosować w naszym codziennym życiu - mówił na rozpoczęcie sympozjum ks. prof. Jacek Bramorski, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. - W tym roku towarzyszy nam szczególne hasło: "Bądźcie świadkami miłosierdzia". Chcemy dzisiaj pogłębić myśl św. Jana Pawła II dotyczącą przesłania do ludzi młodych - uzupełnił ks. Andrzej Molenda, koordynator Światowych Dni Młodzieży w Gdyni. Swoje wystąpienie poświęcił historii ŚDM w kontekście działalności św. Jana Pawła II. - Karol Wojtyła był wielkim przyjacielem młodzieży. Organizował biwaki, spływy kajakowe, wycieczki w góry. Jako duszpasterz niemal cały swój czas poświęcał młodym ludziom. Na tych wyjazdach zdobywał doświadczenie, które posłużyło mu w czasie pontyfikatu - zaznaczył.

- Wydawało się, że rok 1978 zakończy działalność Karola Wojtyły jako duszpasterza młodzieży. No bo jak papież zamknięty w Watykanie, otoczony ochroną, ma spotykać się z młodymi ludźmi? To niemożliwie. Nie dla Niego. Karol Wojtyła jako Ojciec Święty stał się duszpasterzem młodzieży całego świata. Miało to swój wydźwięk w 1985 roku, kiedy zorganizował pierwsze Światowe Dni Młodzieży - dodał. 

Swoimi świadectwami z udziału w tegorocznych ŚDM podzieliły się uczennice gdyńskich szkół. - Ponad dwa miliony ludzi różnych kultur, pomimo panujących na świecie konfliktów, wojen i terroryzmu, spotkało się myśląc o jednym - Bogu. To było niesamowite. Wszyscy byli mili, pomocni i uśmiechnięci. To, co przeżyłam, było znacznie większe i wspanialsze niż to sobie wyobrażałam przed wyjazdem - opowiadała Agata Szymczak.

Na zakończenie dr Danuta Stankiewicz wygłosiła wykład poświęcony wychowaniu współczesnej młodzieży w świetle nauczania Jana Pawła II.

- Uczestnikami naszych sympozjów są głównie osoby starsze. Tym bardziej cieszy dzisiejsza obecność uczennic, które postanowiły podzielić się z wszystkimi swoimi wrażeniami z ŚDM. To dzisiejsze spotkanie wspaniale wpisuje się w słowa papieża Franciszka: "Rozmawiajcie z dziadkami, bo można się od nich wiele nauczyć" - podsumowuje ks. dr K. Drews, wykładowca Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego.