Przymuszony do głoszenia miłosierdzia

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

publikacja 17.11.2016 07:11

- Bóg miał miłosierdzie nie tylko dla ludu Niniwy, ale także dla samego Jonasza. Popychając go do działania, pozwalał mu zrealizować swoją wolę - mówi bp Wiesław Szlachetka.

Przymuszony do głoszenia miłosierdzia - Księga Jonasza jest bardzo krótka. Zawiera cztery rozdziały, które mieszczą się na zaledwie dwóch stronach. Jednak żyje i funkcjonuje w naszej wyobraźni religijnej - mówił podczas wykładu bp Wiesław Szlachetka ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

"Aktualność Księgi Jonasza" to temat wykładu bp. Szlachetki, który w auli Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego zgromadził 16 listopada słuchaczy Szkoły Biblijnej.

- Dzisiejszy człowiek, tak jak Jonasz, próbuje czasami uciekać przed Panem Bogiem. Ale Księga Jonasza zawiera także niezwykle mocny przekaz ukazujący miłosierdzie Boga. Wpisuje się on doskonale w tematykę Roku Miłosierdzia, którego owoce mają się w nas rozwijać. Mamy nieustannie zgłębiać prawdę o Bogu miłosiernym, ponieważ ona konieczna jest dla naszego zbawienia. To właśnie w miłosierdziu Bożym jest nasze zbawienie - podkreślił bp Wiesław.

- Niniwici przyjęli miłosierdzie dobrowolnie. Jonasz natomiast niejako pod przymusem. Nas także Bóg uczy miłosierdzia na wszelkie możliwe sposoby. Ta księga opowiada o tym, jak bardzo Panu Bogu zależy na tym, by każdemu człowiekowi okazać miłosierdzie. Bez względu na to, czy zna Pana Boga, czy Go nie zna. Czy jest blisko, czy też daleko - wyjaśnił hierarcha. Zaznaczył także, że już sama konstrukcja księgi akcentuje prawdę, że choć jesteśmy obdarowani miłosierdziem, jednak wciąż jesteśmy w drodze. - To znamienne, że akcja tej księgi zaczyna się i kończy w namiocie. Miłosierdzie jest potrzebne w drodze do nieba. A jego owocem jest życie wieczne - dodał bp Wiesław.

Działająca w ramach GAKT Szkoła Biblijna rozpoczęła działalność wraz z początkiem nowego roku akademickiego. Powstała dzięki inicjatywie ks. Piotra Przyborka. Co mówią o niej przedstawiciele GAKT?

- Pismo Święte jest fundamentem całej teologii. Dlatego też Kolegium Teologiczne musi czerpać z tego najważniejszego źródła. Jestem przekonany, że obecność Szkoły Biblijnej w strukturze GAKT jest czymś nieodzownym - mówi ks. prof. Jacek Bramorski, rektor GAKT. - Szkoła Biblijna jest idealnym uzupełnieniem wykładów z teologii w ramach Instytutu Kultury Chrześcijańskiej. Żeby poznać Chrystusa w teologii, najpierw trzeba poznać Go w Biblii. To wszystko odbywa się właśnie ramach działań GAKT - dodaje ks. Krzysztof Drews, dyrektor uczelni.

- Powstanie Szkoły Biblijnej to znakomita inicjatywa. Inicjatywa po Bożej myśli. Zresztą wskazuje na to jej ogromna popularność. Trzeba pogłębiać świadomość wiary. Ta szkoła znakomicie spełnia to zadanie - podsumowuje bp Wiesław.

- Jestem tu po raz drugi i choć jestem już na emeryturze, spotkania Szkoły Biblijnej wzbudziły we mnie wielki głód poznania Pisma Świętego. Zawsze wydawało mi się, że mam sporą wiedzę religijną. Teraz jednak sądzę, że muszę dowiedzieć się jeszcze bardzo wielu rzeczy. A na naukę i poznanie Boga nigdy nie jest za późno - mówi pani Maria, jedna ze słuchaczek.