A co ty wiesz o miłości?

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 20.11.2016 17:57

O zagrożeniach rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI wieku rozmawiano na Uniwersytecie Gdańskim podczas wykładów w ramach 10. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej.

W konferencji wzieło udział ok. 200 słuchaczy W konferencji wzieło udział ok. 200 słuchaczy
Justyna Liptak /Foto Gość

Jubileuszowe spotkanie odbyło się pod hasłem: "Miłości trzeba się uczyć. Zadania, skutki, prewencja". Trzydniowe spotkanie naukowe rozpoczęło się w piątek wieczorem 18 listopada Mszą św. w katedrze oliwskiej.

Drugi konferencyjny dzień podzielony został na trzy tematyczne bloki, w czasie których zaproszeni goście poruszali tematy związane z rodziną, edukacją, nauką czy duchowością. Spotkanie odbyło się w budynku biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 53.

Konferencja poświęcona została zagrożeniom dotykającym młodego człowieka, stąd na sali znaleźli się ci, którzy z młodzieżą pracują na co dzień. W czasie konferencji prelegenci poruszali kwestie związane z uzależnieniem od mediów, komunikacją w rodzinie, czy więzią małżeńską, a wychowaniem.

Spotkanie rozpoczął wykład "Miłości trzeba się uczyć, czyli rzecz o językach miłości" Iwony Niedbalskiej.

- Dziecko będzie maiło pewność siebie tylko i wyłącznie w momencie, kiedy rodzice, bądź opiekunowie obdarzą go bezwarunkową miłością - wyjaśnia prelegentka.

- Języka miłości, podobnie jak każdego innego, trzeba się nauczyć. Potrzebny jest nauczyciel, który wytłumaczy czym jest to uczucie. Jeżeli nasi bliscy mówią do siebie językiem miłości, to my w naturalny sposób zyskujemy umiejętność komunikowania się w tym języku - podkreśla I. Niedbalska.

Wśród prelegentów był także o. dr Ksawery Knotz, który przybliżył słuchaczom temat: "Więź małżeńska, a wychowanie".

- Często małżonkowie popełniają ten sam błąd - w momencie, kiedy pojawia się dziecko, rodzicie zaczynają kochać je bardziej niż siebie. Zaniedbują współmałżonka, co odbija się negatywnie na związku. Co gorsze, cierpią na tym również dzieci, które muszą mieć ten dobry wzorzec w postaci więzi między rodzicami - wyjaśnia o. Knotz.

Jak co roku konferencja dedykowana została pamięci ks. Janusza Witkowskiego, który zagrożeniom duchowym poświęcił dużą część swojego kapłańskiego życia.

W niedzielę uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wykładów m.in.: ks. dr hab. Andrzeja Kowalczyka, o. Bertolda Dąbkowskiego, Małgorzaty Więczkowskiej, a także obejrzeć film: "Czy naprawdę wierzysz?".

Organizatorami konferencji są: Towarzystwo Edukacyjne Lokomotywa, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Uniwersytetu Gdańskiego, Krzysztof Dośla, Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" i Różaniec Rodziców. Współorganizatorem była Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Regionu Gdańskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".

Więcej o 10. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej poświęconej zagrożeniom rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI wieku w 48. numerze "Gościa Gdańskiego".