Na froncie pomocy bliźniemu

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 05.12.2016 21:27

- Wolontariusze to wysłannicy Boży, którzy jak aniołowie niosą pokój, radość, nadzieję, pomoc, a - co najważniejsze - robią to bezinteresownie - mówi abp Sławoj Leszek Głódź.

Abp Sławoj Leszek Głódź wręcza nagrodę "Samarytanin Roku 2016" Emilii Dąbrowskiej Abp Sławoj Leszek Głódź wręcza nagrodę "Samarytanin Roku 2016" Emilii Dąbrowskiej
Justyna Liptak /Foto Gość

W poniedziałek 5 grudnia odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariatu w Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Uroczysta gala miała miejsce w auli Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie.

W dedykowanym wolontariuszom spotkaniu wzięło udział prawie 500 osób. - Nasi wolontariusze są w bardzo różnym wieku. Począwszy od uczniów po seniorów - mówi Alicja Szostek z Centrum Wolontariatu Caritas w Gdańsku. - Wszystkich łączy chęć niesienia pomocy. Niektórzy chcą pracować z dziećmi, inni wolą poświęcić uwagę seniorom, ale generalnie są to osoby otwarte i pogodne - dodaje.

Każda osoba, która chce się zaangażować w wolontariat Caritas, może sama wybrać, w jaką pomoc chciałaby się włączyć. - Niczego nie narzucamy. Jeżeli kogoś interesuje praca z dziećmi, angażujemy taką osobę do pomocy w czasie kolonii i zimowisk albo proponujemy którąś z naszych świetlic. Natomiast jeśli ktoś czuje się lepiej w pracy z osobami dorosłymi, zapraszamy do Domu Seniora albo sopockiego hospicjum - wyjaśnia pani Alicja.

Działania Caritas w dużej mierze opierają się na działaniach wolontariuszy. - To jest jeden z naszych głównych filarów, bo oni wykonują ogromną pracę, bez której m.in. takie akcje jak wakacyjne wyjazdy dla dzieci praktycznie nie mogłyby się odbyć - podkreśla A. Szostek.

Patrycja odnalazła się w pracy z dziećmi. Głównie pomaga w czasie kolonii i obozów. - Działam w wolontariacie, bo lubię pomagać ludziom, sprawia mi to przyjemność. Poza tym wiem, że dla dzieci jest to jedyna forma spędzenia czasu w wakacje - podkreśla dziewczyna. Co daje jej wolontariat? - Ogromną możliwość rozwoju. Bo zamiast marnować czas, mogę zrobić coś konstruktywnego i to mnie w wolontariacie najbardziej kręci - dodaje Patrycja.

- Bardzo cieszy fakt, że wolontariat nabiera mocy i powiększa się. Wolontariusze mają w sobie ogromny ładunek dobroci, którą dzielą się z drugim człowiekiem. Ich czyny mówią same za siebie. Są to ludzie, którzy ustawicznie przebywają na froncie pomocy bliźniemu - mówił metropolita gdański w czasie gali.

- To bardzo miły widok, gdy aula Jana Pawła II zapełnia się tak ważnymi ludźmi, którzy w ciągu roku ofiarowali bezinteresownie tyle czasu i zaangażowania na rzecz bliźniego. Życzę, aby dobry Bóg wam nieustannie dawał nowe światło i siły do tego, byście dalej nieśli świadectwo o Chrystusie - dodał ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

W czasie gali metropolita gdański wręczył nagrody "Samarytanin Roku 2016".

Statuetki, w czterech kategoriach, przypadły w udziale:

  • Parafialnemu Zespołowi Caritas - parafia oo. cystersów pw. MB Królowej Korony Polskiej w Gdańsku-Oliwie;
  • Szkolnemu Kołu Caritas - Zespół Szkół nr 11 w Gdyni;
  • Placówce Caritas Archidiecezji Gdańskiej - Emilia Dąbrowska;
  • Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gdańskiej - Mariola Jaskólska.

W trakcie uroczystości wręczono akty powołaniowe dla Parafialnych Zespołów Caritas:

  • NMB Królowej Korony Polskiej w Lublewie Gdańskim;
  • Chrystusa Króla w Gdańsku;
  • Niepokalanego Serca Maryi w Leśniewie;
  • Św. Jana Ewangelisty w Przyjaźni.

Powołano także nowe Szkolne Koła Caritas w:

  • Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka w Rumi;
  • Szkole Podstawowej i Gimnazjum TE „Vizja” w Gdańsku;
  • Przedszkolu im. Świętej Rodziny przy parafii NMP w Gdyni;
  • Szkole Podstawowej im. Józefa Dambka w Leśniewie;
  • Zespole Szkół w Suchym Dębie – Gimnazjum;
  • Szkole Podstawowej nr 76 im. J. Dąbrowskiego w Gdańsku;
  • Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Wiślinie.