Ruchome, żywe i... z piasku

jah

publikacja 26.12.2016 20:50

Niezwykłe szopki bożonarodzeniowe w Trójmieście.

Ruchome, żywe i... z piasku Tak wygląda w tym roku wyjątkowa szopka z piasku Jan Hlebowicz /Foto Gość

Podobnie jak w latach ubiegłych w Gdańsku-Oliwie stanęła bożonarodzeniowa szopka wykonana... z piasku. Czworo artystów z Akademii Sztuk Pięknych w ciągu 10 dni stworzyło wielką rzeźbę z 90 ton piasku.

W szopce widzimy małego Jezusa w żłóbku, św. Józefa, Maryję, zwierzęta i Trzej Królów. Widać też anioła dmącego w trąbę. Wszystko to jednak jest wyjątkowe, ponieważ dzieje się w scenerii Gdańska - pośród bazyliki Mariackiej, Żurawia i gdańskich kamieniczek. 

Szopka powinna wytrzymać 3-4 tygodnie, w nocy strzeże jej ochrona.

Gdańscy franciszkanie tradycyjnie zapraszają do bocznej nawy kościoła pw. św. Trójcy, gdzie znajduje się ruchoma szopka. To największa tego typu prezentacja w Trójmieście. Swoją popularność zawdzięcza między innymi makietom gdańskich budowli.

- Część dekoracji szopki związanej z Gdańskiem została tak pomyślana, aby oddać jego klimat i atmosferę. A zatem pojawia się motyw nabrzeża Motławy z sugestywnym Żurawiem. Możemy dostrzec też gdańskie, zabytkowe kamieniczki, Ratusz Głównomiejski, Bazylikę Mariacką oraz elementy współczesne - stoczniowe dźwigi, pomnik na Westerplatte, pomnik Poległych Stoczniowców, most wantowy czy stadion - tłumaczy o. Tomasz Jank, gwardian klasztoru franciszkanów.

Wśród makiet zabytków porusza się kilkadziesiąt figur. Przedstawiają one postaci związane z Gdańskiem, m.in. św. Wojciecha, św. Jacka Odrowąża, Daniela Gabriela Fahrenheita, Jana Heweliusza czy Artura Schopenhauera.

Ruchoma szopka dostępna jest codziennie od godz. 9 do 19 - z wyjątkiem czasu, kiedy w kościele odprawiane są msze święte.

Ruchome, żywe i... z piasku   Ruchoma szopka u gdańskich franciszkanów Jan Hlebowicz /Foto Gość Na dziedzińcu kościoła franciszkanów stanęła także drewniana stajenka, a w niej poza figurą Dzieciątka Jezus zagościły zwierzęta: kuc, drób i króliki. Zwierzęta otrzymują regularne posiłki, dlatego zakonnicy proszą o niedokarmianie ich, aby się nie przejadły. Żywą szopkę, która swoją premierę miała po pasterce, można odwiedzać do 28 grudnia.

Poza gdańskimi franciszkanami żywą szopkę przygotowali również księża zmartwychwstańcy. Drewniana stajenka ze zwierzętami stoi na wzniesieniu przy kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku-Strzyży. Są tu kuce, owce, a także kozy i drób. Szopkę można odwiedzać od rana do wieczora do 8 stycznia. Tego dnia o godz. 16 odbędzie się wspólne kolędowanie przy stajence.

Z kolei ruchome szopki, oprócz gdańskich franciszkanów, zaprezentowały także parafie pw. św. Maksymiliana Kolbego na Suchaninie i św. Judy Tadeusza na Łostowicach. Obie stajenki można podziwiać przed i po mszach - do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, które znane jest także jako dzień Matki Bożej Gromnicznej.

Ruchomą szopkę przygotowali także franciszkanie z Gdyni. Znajduje się ona w dolnym kościele i poza figurkami biblijnych postaci można znaleźć w niej gdyńskie i morskie akcenty m.in. budynek Sea Towers, latarnie morskie oraz statki płynące wśród fal. Do 6 stycznia ruchomą szopkę można odwiedzać w dni powszednie od godz. 11 do 18, a w niedziele od 11 do godz. 16.