Małżeństwo się... opłaca

Jan Hlebowicz

publikacja 02.02.2017 00:00

– Ludzie często ulegają złudzeniu, że najważniejsze w życiu są praca, pieniądze, luksus, władza, awanse. Łatwo się w tym zatracić i pogubić kosztem wartości nadrzędnych. Co z tego, że mamy wielkie i piękne mieszkanie, skoro stoi puste – mówią Jacek i Natalia Gozdalscy.

◄	Anna Bialik jest koordynatorem Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa  w Polsce. Na co dzień zajmuje się terapią małżeństw. ◄ Anna Bialik jest koordynatorem Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa w Polsce. Na co dzień zajmuje się terapią małżeństw.
Jan Hlebowicz /Foto Gość

O doświadczeniach małżeństw, bliskości, poznawaniu siebie, codziennych wzlotach i upadkach, trudnych rozmowach przed ślubem i jeszcze trudniejszych po nim, małżeńskich finansach, języku miłości, namiętności i seksie będzie można dowiedzieć się podczas Tygodnia Małżeństwa (7–14 lutego). – Ta społeczna kampania działa już w 22 krajach, na 4 kontynentach. W Polsce zaczęła się dwa lata temu w archidiecezji gdańskiej z inspiracji Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Obecnie akcją objęliśmy już kilkanaście miast w skali całego kraju – informuje Anna Bialik, koordynator projektu, mediator rodzinny i terapeuta. – Naszym celem jest stworzenie „mody na małżeństwo” – dodaje.

Recepta na szczęście

Jak wskazuje Anna Bialik, rodzina zaczyna się od dobrej relacji kobiety i mężczyzny. Małżeństwo jako zobowiązanie na całe życie daje szansę trwałości – mimo trudności, kryzysów i przeszkód. – Międzynarodowe badania pokazują, że małżeństwo po prostu się opłaca. Ludzie żyjący w małżeństwach są szczęśliwsi, dłużej żyją i posiadają większa stabilizację ekonomiczną – podkreśla. Dodatkowo dzieci par zamężnych radzą sobie lepiej w szkołach, mają mniej problemów prawnych i rzadziej uzależniają się od alkoholu czy narkotyków. Opublikowane przed rokiem, niezwykle wnikliwe, bo trwające 75 lat badania prowadzone przez Uniwersytet Harvarda dowiodły z kolei, że dobre życie oparte jest na dobrych związkach. Ludzie żyjący w udanych małżeństwach są zdrowsi, pełni optymizmu i żyją dłużej od ludzi samotnych.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.