Kaszubi w Gdańsku mają 60 lat

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 18.02.2017 21:20

W sobotę 18 lutego w katedrze oliwskiej odbyła się Msza św. z okazji jubileuszu powołania Oddziału Gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Moment poświęcenia sztandaru Moment poświęcenia sztandaru
Justyna Liptak /Foto Gość

Zgromadzonych na wspólnej modlitwie kapłanów, przedstawicieli władz miasta, zrzeszenia, a także członków, miłośników i sympatyków ZKP powitał ks. Waldemar Waluk, proboszcz parafii archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie.

- Niech ta nasza modlitwa będzie czasem podziękowania za wszystkie otrzymane łaski. Prośmy także o Boże błogosławieństwo na dalsze lata funkcjonowania ZKP, zrzeszające tych, którym środowisko kaszubskie jest bliskie, dla których jest ważne - mówił proboszcz.

Mszy św. przewodniczył i homilię w języku kaszubskim wygłosił ks. Leszek Jażdżewski, diecezjalny duszpasterz Kaszubów.

- Język jest bardzo ważnym elementem kaszubskiej tożsamości. Stąd dzieci powinny się go uczyć już w domu od swoich rodziców, aby nie został zapomniany, by nie umarł - mówił ks. Jażdżewski. - Dzięki ZKP tradycja i kultura kaszubska jest wciąż żywa. Jej przejawem jesteście wy, dzisiaj tu zgromadzeni na wspólnej modlitwie. Pielęgnujecie nie tylko pamięć o tradycyjnym stroju czy kulturze, ale silną w waszym środowisku wiarę w Boga - dodał duszpasterz.

Mówiąc o kultywowaniu tradycji, kaznodzieja nawiązał również do ważnej roli sztandaru jako znaku tożsamości. - Sztandar nie ma być muzealnym eksponatem, umieszczonym za szybą reliktem. Jest to żywy znak wspólnoty ludzi, którzy na co dzień z dumą realizują zawarte na nim motto - podkreślił ks. Jażdżewski.

Po homilii nastąpiło poświęcenie nowego sztandaru. Następnie, po Mszy św., uczestnicy jubileuszu udali się na spotkanie w auli Jana Pawła II.