Zwały ziemi przysypały budynek w Gdyni

juli

publikacja 24.02.2017 10:40

Z domu w Kamiennej Górze strażacy ewakuowali 14 mieszkańców.

Osunięta skarpa przy ul. Sienkiewicza Osunięta skarpa przy ul. Sienkiewicza
Justyna Liptak /Foto Gość

W czwartek wieczorem osunęła się ziemia na Kamiennej Górze w Gdyni. Zwały ziemi dostały się do wnętrza budynku przy ul. Sędzickiego 22. Ewakuowanych zostało 14 osób. Nikomu nic się nie stało.

Budynek zasypany został do wysokości pierwszego piętra. Chociaż konstrukcja domu nie została naruszona, inspektor budowlany zakazał mieszkańcom powrotu do domu. Wszyscy ewakuowani spędzili noc u swoich rodzin albo w hotelu, gdzie nocleg zapewniło miasto. Teren został odgrodzony.

Zniszczony został też poważnie fragment nawierzchni ulicy Sienkiewicza. Droga jest zabezpieczona i odpowiednio oznakowana. Na miejscu trwają prace porządkowe.

Trwa ustalanie przyczyn osunięcia się skarpy. Według nieoficjalnych informacji, woda, która w wyniku opadów deszczu wpływała pod jezdnię, doprowadziła do wypłukania ziemi. Według innej hipotezy, do osunięcia się skarpy przyczyniły się prace ziemne prowadzone w sąsiedztwie.

- Według mnie, spowodowała to woda, która systematycznie podciekała pod jezdnię z pustostanu stojącego powyżej. Już kilka dni temu było widać, że coś jest nie tak, gdyż chodnik zaczął się osuwać i pojawiła się pierwsza, ok. 10-centymetorwa, szczelina w jezdni - mówi pan Jan, mieszkaniec Kamiennej Góry.