Cappella Gedanensis - wizytówka miasta i regionu

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

publikacja 18.03.2017 23:45

- Jesteście promotorami muzyki, która inspirowana jest wiarą. Pragnę w imieniu metropolity gdańskiego i wszystkich archidiecezjan przekazać słowa życzeń i szczerej wdzięczności za waszą 25-letnią działalność - mówił bp Zbigniew Zieliński.

Cappella Gedanensis - wizytówka miasta i regionu Cappella Gedanensis jest kontynuatorką tradycji powstałej w XVI w. Kapeli Rajców Miejskich ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

W wypełnionej po brzegi katedrze oliwskiej 18 marca odbył się wyjątkowy koncert z okazji jubileuszu 25-lecia Cappelli Gedanensis. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się m.in. gdańscy samorządowcy, przedstawiciele świata kultury Wybrzeża oraz niezliczona rzesza melomanów. Jednym z nich był bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski. Jak podkreślali organizatorzy, pochodzący z Żukowa hierarcha jest wiernym słuchaczem koncertów gdańskiego zespołu. Gala była także okazją do uczczenia obchodzącego 70. urodziny prof. Konstantego Andrzeja Kulki, jednego z najwybitniejszych skrzypków świata.

- Cappella Gedanensis to wizytówka naszego miasta i regionu, którą zna praktycznie publiczność całego świata - podkreślał prowadzący galę Konrad Mielnik, dziennikarz i muzyk.

Podczas wydarzenia głos zabrali przedstawiciele gdańskiego samorządu. Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, przypomniał historię Cappelli Gedanensis. Podziękował tworzącym ją przez lata artystom i złożył im serdeczne życzenia. Znalazło się wśród nich także i to dotyczące odpowiedniej sali koncertowej dla zespołu. - Negocjujemy zakup budynku dla instytucji kultury miejskiej, jaką jest Cappella Gedanensis - potwierdził Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

- Trudno sobie wyobrazić ostatnie ćwierćwiecze kultury gdańskiej bez Cappelli Gedanensis. Dziękujemy wam, że dostarczacie nam szczególnych wzruszeń - mówił P. Adamowicz. - To była pierwsza instytucja miejska, która została powołana przez odrodzony samorząd miejski - wspominał.

Prezydent Gdańska wręczył także muzykom ufundowane przez miasto nagrody finansowe. Otrzymali je: Alicja Lach-Owsiany, Katarzyna Rogalska, Damian Wdziękoński, Adam Okrój oraz Marek Więcławek, dyrektor zespołu.

Cappella Gedanensis - wizytówka miasta i regionu   Uroczystość była okazją do wręczenia muzykom jubileuszowych nagród ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Dziękujemy wam, melomanom i słuchaczom. To wy motywujecie nas do dalszej pracy i rozsławiania kultury muzycznej naszego miasta - mówił w imieniu artystów M. Więcławek. Dyrektor Cappelli Gedanensis podziękował szczególnie abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi "za wieloletnie popieranie działalności artystycznej zespołu oraz promocję wobec wielotysięcznych rzesz wiernych".

- Muzyka, którą wykonujecie, obok uświetniania uroczystości miejskich, wpisuje się w wydarzenia o charakterze religijnym. Dzisiaj chcemy przekazać wam słowa najwyższego uznania, ale także życzenia. Niech to doświadczenie 25 lat pisanych bogactwem dzieł, które wykonujecie, inspiracją waszego serca i talentu, niesie pokrzepienie ludziom w trudnych i radosnych chwilach - mówił bp Zieliński. - Ufam, że wykonywany dzisiaj jubileuszowy koncert będzie nie tylko muzyką odtwarzającą zapisane nuty, ale także waszym wspólnie wyśpiewanym "Te Deum". Życzę, byście byli wśród nas jak najdłużej - podkreślał hierarcha.

Zespół Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis" został powołany uchwałą Rady Miasta Gdańska z 17 marca 1992 roku. 1 kwietnia 1992 r. na stanowisko dyrektora wybrano Marię Okonek, która sprawowała tę funkcję przez 23 lata. Od 2012 r. zespół funkcjonuje jako Cappella Gedanensis.

- Trzeba przyznać, że sam zespół jest starszy, liczy bowiem 36 lat. Jednak gdy stał się instytucją miejską, przestaliśmy się organizacyjnie "tułać", toteż tę datę świętujemy jako dla nas najważniejszą - mówi aktualny dyrektor Cappelli M. Więcławek.

Cappella Gedanensis to zespół wzorowany na Kapeli Rajców Miejskich, istniejącej od ok. 1560 do 1750 roku. Zespół Muzyki Dawnej na początku swojej działalności opracowywał i grał na koncertach utwory historyczne, skomponowane przez gdańskich twórców XVII i XVIII wieku. Drugim kręgiem repertuarowym Cappelli stała się muzyka europejskiego baroku.

- Ciekawą postacią jest też dyrygent Alina Kowalska-Pińczak, która piastuje urząd 17. kapelmistrza w historii zespołu, licząc łącznie z działalnością Kapeli Rajców, i - co ciekawe - pierwszą kobietą na tym stanowisku - mówi M. Więcławek.