Jubileusz nas wszystkich

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 02.04.2017 19:13

- Modlimy się w czasie tej Mszy Jubileuszowej o przymnożenie wiary, hartu ducha, umiejętności rozeznawania zagrożeń. Bo wokół nas trudny czas - wiele ludzkich serc jest wychłodzonych, a umysłów niestety zaczadzonych - mówi abp Sławoj Leszek Gódź, metropolita gdański.

Jubileuszowa Msza św. była wyrazem dziękczynienia za wszystkie lata istnienia archidiecezji gdańskiej Jubileuszowa Msza św. była wyrazem dziękczynienia za wszystkie lata istnienia archidiecezji gdańskiej
Justyna Liptak /Foto Gość

W niedziele 2 kwietnia w archikatedrze oliwskiej abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 25. rocznicy ustanowienia archidiecezji i metropolii gdańskiej. Wraz z metropolitą Eucharystię koncelebrowali biskupi Wiesław Szlachetka oraz Zbigniew Zieliński oraz ponad 70 kapłanów posługujących w archidiecezji gdańskiej. 

W trakcie homilii arcybiskup nawiązał do czytań dzisiejszej niedzieli, które zapowiadają to, do czemu drogami Wielkiego Postu podążamy wraz z całym Kościołem. - Czytaniom Mszy św., które przygotowują nas do uczestnictwa w misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa - towarzyszy dziś zapisane głęboko w wielu sercach wspomnienie. 12 lat temu, 2 kwietnia 2005, o godz. 21.37, papież Jan Paweł II, przekroczył bramy śmierci. Odszedł, aby "być z Chrystusem" (Flp 1, 23). Niestrudzony pielgrzym, świadek i nauczyciel Prawdy, która jest w Chrystusie. Mówimy o Nim, że jest ojcem naszej wolności i solidarności. Dziedzictwo jego papieskiej posługi to wciąż strumień wody żywej. Czerpie z niego obficie Kościół i czerpią ludy i narody - podkreślił abp Głódź.

- Dziś również my, w duchu wdzięczności wracamy do jednego z dzieł pontyfikatu św. Jana Pawła II. Przeprowadzonej w 1992 roku reorganizacji struktury organizacyjnej Kościoła w naszej Ojczyźnie. Największej w jej tysiącletniej historii. Jan Paweł II pozytywnie ocenił i zaakceptował przygotowane przez nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Józefa Kowalczyka i Konferencję Episkopatu, projekty utworzenia nowych prowincji kościelnych i diecezji, a także ich "stosowniejszego rozgraniczenia", jak ujął to bulli zatytułowanej "Totus Tuus Poloniae Populus" - przypomniał hierarcha

Decyzja Jana Pawła II utworzyła 14 nowych diecezji, a dotychczasowych 8 podniosła do rangi archidiecezji. Jedną z nich była diecezja gdańska. Przestała funkcjonować w dawnych granicach. Utraciła na rzecz diecezji elbląskiej cztery dekanaty. Zyskała natomiast siedem dekanatów diecezji chełmińskiej - przemianowanej następnie na diecezję pelplińską.

Metropolita podkreślił, że był to czas, kiedy diecezja gdańska została podniesiona do rangi archidiecezji, a każdy jej biskup został obdarzony godnością arcybiskupa metropolity. - Dziękujemy za obfity plon tych lat. Złóżmy go dziś Chrystusowi obecnemu w sakramencie ołtarza - świadomi tego, że jesteśmy kolejnym ogniwem w łańcuchu pokoleń, które tu, na pomorskiej, nadbałtyckiej ziemi zawierzyły Jezusowi - związały się z Nim przez chrzest święty i dar wiary - mówił.

Hierarcha podziękował za wiano tych 25 lat, które wyrosło z długiej drogi pomorskich pokoleń. Wiano posługi biskupów, kapłanów, zgromadzeń i wspólnot zakonnych całego Ludu Boży naszej archidiecezji. - Brzemię naszych modlitw, życia sakramentalnego, wsłuchiwania się w głos Kościoła, postępowania wedle jego wskazań. Wszyscy idziemy na spotkanie Pana. W jedności wiary, wspólnocie celu, jakim jest budowanie Królestwa Chrystusa. W rytmie roku liturgicznego, realizowaniu programów i priorytetów duszpasterskich. Tych przedstawianych przez Konferencję Episkopatu Polski. Także tych, które Kościołowi Powszechnemu przekłada Ojciec Święty - podkreślił metropolita. Modlitwa przy grobie śp. ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego   Modlitwa przy grobie śp. ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego
Justyna Liptak /Foto Gość
Arcybiskup zaznaczył również, że lokalny, gdański Kościół od lat w szczególny sposób angażuje się w sprawy o wymiarze społecznym. - Wspiera wielkie poruszenia polskich serc ku dobru, prawdzie, sprawiedliwości, związane z drogą Solidarności. Towarzyszy problemom ludzkiej pracy ludzi Wybrzeża, stoczniowców, portowców, skrzywdzonych w dobie pochopnych gospodarczych przemian. Pamięta o potrzebie utrwalania pamięci, o zdarzeniach i ludziach, którzy dobrze zasłużyli się Ojczyźnie, jej drodze do wolności. Troszczy się o rodziny, które stanowią wielki skarb Kościoła. Bo to w nich Polska trwa i Kościół trwa. I przyszłość się kształtuje. Cieszą decyzje podejmowane z myślą o rodzinie, o poprawie jej statusu materialnego, jej pozycji społecznej - mówi hierarcha.

Hierarcha przywołał postać abp. Tadeusza Gocłowskiego, którego pierwsza rocznica śmierci przypada 3 maja. - W latach 1992-2008 kierunek drogi gdańskiej metropolii i archidiecezji wytyczał pierwszy arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Gocłowski. Ofiarował naszej diecezji przymioty swego ducha, serca, umysłu. Był świadkiem i uczestnikiem zmagań o nowy kształt ojczyzny i wydarzeń, które przyniosły polityczny przełom - podkreślił metropolita.

- W tym dniu, trzeba nam się również odnieść do św. Wojciecha, patrona naszej ojczyzny. To pierwszy, znany z imienia, siewca życiodajnego ziarna Chrystusowej Ewangelii w gdańskiej ziemi. To on w Wielki Piątek 997 r. ochrzcił lud gdańska. Tegoroczny Archidiecezjalny Odpustu ku czci Świętego Wojciecha na Wzgórzu Wojciechowym w Gdańsku, będziemy celebrować 7 maja o 12.00. Uroczystości będzie przewodniczył znamienity gość, Już dziś zapraszam na nią - zaprosił metropolita.

Na zakończenie Eucharystii abp Sławoj Leszek Głódź wraz z biskupami Wiesławem Szlachetką i Zbigniewem Zielińskim, a także ks. inf. Stanisławem Ziębą, udał się do Krypty Biskupów Gdańskich, aby pomodlić się przy grobie śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego.