Na studia z przyszłością

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 19.05.2017 16:00

Gdańskie uczelnie poszerzają swoją dotychczasową ofertę edukacyjną.

Przy tworzeniu nowych kierunków postawiono nacisk na praktyczne zdobywanie wiedzy, aby po zakończonej nauce student jak najszybciej znalazł zatrudnienie w zawodzie Przy tworzeniu nowych kierunków postawiono nacisk na praktyczne zdobywanie wiedzy, aby po zakończonej nauce student jak najszybciej znalazł zatrudnienie w zawodzie
Justyna Liptak /Foto Gość

Nowe plany mają Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, a także Gdański Uniwersytet Medyczny. Z ofert skorzystają nie tylko osoby stojące przed wyborem przyszłego kierunku, ale także ci, którzy naukę postanowili kontynuować na studiach II stopnia.

Uniwersytet Gdański do swojej oferty wprowadza aż 4 nowe kierunki: akwakultura – biznes i technologia, modelowanie matematyczne i analiza danych (studia stacjonarne I stopnia), a także biologia medyczna oraz wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej (studia stacjonarne II stopnia). Powstanie również nowa specjalność na kierunku psychologia – psychologia pracy i biznesu.

Programy nowych kierunków na Uniwersytecie Gdańskim powstają we współpracy z praktykami, ekspertami w poszczególnych dziedzinach. – Studenci będą odbywać praktyki w najlepszych, profilowanych instytucjach i przedsiębiorstwach. Wiedzę będą zdobywać pod okiem kadry akademickiej UG i specjalistów – mówi dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG.

Na studiach I stopnia na Politechnice Gdańskiej uruchomiony zostanie kierunek inżynieria danych. To kierunek międzywydziałowy, który prowadzony będzie przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydział Zarządzania i Ekonomii. – Według prognoz, zapotrzebowanie na analityków danych będzie wzrastać, co czyni inżynierię danych tzw. zawodem przyszłości. Połączenie wiedzy z zakresu informatyki, matematyki, statystyki i ekonomii pozwoli jeszcze lepiej sprostać wymaganiom pracodawców – mówi Ewa Lach z PG.

Oferta adresowana jest do osób zainteresowanych połączeniem nauk technicznych z naukami ekonomicznymi, matematyką, statystyką oraz elementami nauk społecznych. PG planuje też uruchomienie kierunku korozja (I i II stopień), który ma być prowadzony na Wydziale Chemicznym. – Korozja jako zjawisko degradacji materiałów, przede wszystkim konstrukcyjnych, przynosi ogromne straty gospodarce światowej. Dlatego też walka z nią jest priorytetem we wszystkich dziedzinach gospodarki, a nawet w zakresie kultury i sztuki, tj. muzealnictwie, zabytkowych obiektach architektonicznych – dodaje E. Lach.

Dodatkowo na studiach II stopnia uruchomione zostaną także: inżynieria i technologie nośników energii oraz transport na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa, jak również geodezja i kartografia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Chcąc możliwie jak najlepiej dopasować oferowane kierunki kształcenia do potrzeb rynku pracy i społecznego zapotrzebowania, Gdański Uniwersytet Medyczny postawił na kierunek, który ma przygotować absolwentów do pracy w przedsiębiorstwach wytwarzających produkty lecznicze, wyroby medyczne, kosmetyki oraz suplementy diety. – Kierunek przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny to propozycja studiów II stopnia, którego profil praktyczny realizowany będzie nie tylko dzięki 3-miesięcznemu stażowi w czasie studiów w firmach i instytucjach z branży farmaceutycznej i kosmetycznej, ale także dzięki nauczaniu przez profesjonalistów zatrudnionych w przemyśle – podkreśla dr Joanna Śliwińska z GUM. Program studiów spełnia oczekiwania pracodawców z branży farmaceutycznej i kosmetycznej.