Święto lotników

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

publikacja 09.06.2017 21:05

Jubileusz 50-lecia 49. Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego.

Święto lotników Wraz z bp. Zielińskim Eucharystię sprawowali m.in. ks. ppłk. Sławomir Pałka z diecezji wojskowej oraz proboszczowie z Pruszcza Gdańskiego. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Uroczystą Mszą św. w Archikatedrze Oliwskiej rozpoczęły się w piątek 9 czerwca obchody 50-lecia powstania jednostki śmigłowcowej w Pruszczu Gdańskim. W Eucharystii, której przewodniczył bp Zbigniew Zieliński uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, żołnierze i pracownicy 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim oraz reprezentanci bratnich formacji mundurowych. Wśród zgromadzonych była m.in. europarlamentarzystka Anna Fotyga.

- Złoty jubileusz to okazja do szczególnej refleksji oraz modlitwy. To okazja do podziękowania za wszystkie te wydarzenia i ludzi, którzy waszą formację tworzyli - mówił na wstępie Eucharystii bp Zieliński.

W homilii hierarcha przypomniał bogatą historię 49. Bazy Lotniczej oraz lotniska w Pruszczu Gdańskim. Podkreślał także, że zarówno w służbie wojskowej, jak i powołaniu kapłańskim, niezwykle istotne jest wysokie morale. - To jest płaszczyzna, która sprawia, że jesteśmy sobie bardzo bliscy. Bez względu na czas, na sytuację, na okoliczności, zadania są zawsze te same - chronić najcenniejsze wartości, przede wszystkim ludzkie życie - podkreślał.

Hierarcha wspomniał o wartości pokoju, do którego wzywała Matka Boża objawiająca się dzieciom w Fatimie, a także o mocy modlitwy różańcowej. - Dzisiaj, gdy staramy się o wysokie wyszkolenie żołnierzy, gdy myślimy o dobrym sprzęcie, powinniśmy zapytać czy w parze z tym idą starania o wysoki poziom ducha i morale żołnierzy? - mówił biskup.

Na zakończenie bp Zieliński zacytował słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane do przedstawicieli wojska w 1991 roku, podczas spotkania w Koszalinie: „Historia świadczy o tym, że Polacy byli zawsze narodem rycerskim. Nie szukali wojny, nie prowadzili na ogół wojen zaborczych, ale umieli bohatersko walczyć w obronie zagrożonej wolności i niepodległości”.

- Życzę, abyście byli wierni tym zasadom dziś, jutro i po wsze czasy - powiedział do zgromadzonych.

W programie dalszych obchodów jubileuszu znajdą się m.in.: odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci poległych lotników, posadzenie Dębu Pamięci, przysięga wierności Ojczyźnie na sztandar 49. Bazy Lotniczej, którą złożą elewi II turnusu służby przygotowawczej do NSR, pokazy lotnicze oraz bieg o Puchar Dowódcy.