Zagrożenie ze smartfona

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

publikacja 10.06.2017 23:50

Czym grozi uzależnienie od komórki? Katecheci wysłuchali wykładu omawiającego to zagadnienie.

Zagrożenie ze smartfona Szczegółowe wyniki badań przeprowadzonych przez dr. Macieja Dębskiego dostępne są na stronie: dbamomojzasieg.com ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Modlitwa oraz interesująca część wykładowa zgromadziła 10 czerwca w oliwskiej Auli Jana Pawła II kilkuset katechetów pracujących w szkołach archidiecezji gdańskiej. W spotkaniu podsumowującym rok pracy katechetycznej oprócz kierownictwa Wydziału Katechetycznego wzięli udział bp Zbigniew Zieliński, Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Podczas spotkania ks. Tyberiusz Kroplewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego gdańskiej kurii, omówił zagadnienia związane z przygotowywaną reformą szkolnictwa. Przedstawił też program nauczania religii w klasach 7. i 8. szkoły podstawowej. Wśród omawianych tematów znalazła się również relacja z zakończonego niedawno konkursu wiedzy o św. Bracie Albercie, w którym wzięło udział ponad 3 tys. uczniów pomorskich szkół.

Centralną część spotkania stanowił obszerny wykład dr. Macieja Dębskiego, wykładowcy Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Przedstawił on m.in. wyniki badań dotyczących uzależnienia młodych ludzi od internetu, w tym zwłaszcza od popularnych smartfonów.

Jak podkreślał naukowiec, większość dzieci otrzymuje swój pierwszy telefon bez limitowanego dostępu do internetu już w wieku 10 lat. Co szczególnie niebezpieczne, rodzice dając dziecku telefon, zwykle nie stosują żadnych zasad. Czasem nawet komunikują się z dziećmi za pomocą komórki także w domu. Zaznaczał też, że ma to niezwykle negatywny wpływ na rozwój i trwałość więzi rodzinnych.

- To był bardzo interesujący wykład. Widać, że to nie tylko wynik badań naukowych, ale że prelegent naprawdę żyje tym, o czym mówi - stwierdza p. Bożena, jedna z katechetek. - Oceniam go jako szczególnie wartościowy dla katechetów, którzy sami są rodzicami. Myślę, że wszyscy rodzice powinni mieć dzisiaj świadomość zagrożeń płynących z nieodpowiedzialnego korzystania z internetu przez ich dzieci - dodaje.

Co jest najważniejsze w kształtowaniu dzieci w odpowiedzialnym korzystaniu ze smatrfonów? - Wiadomo, że dzieci kształtuje się przez przykład. Jeżeli wymagamy od dzieci określonych zachowań, sami musimy przestrzegać konkretnych zasad. Dr Dębski podkreślał, że kiedy karzemy dzieci, zabraniając korzystania z telefonu, tak naprawdę odbieramy im kontakty interpersonalne. Trzeba więc w takich sytuacjach dbać o to, żeby dać dzieciom coś w zamian. Myślę, że należy pamiętać o tym w codziennym życiu. Wzajemne kontakty, wyjazdy, spacery i częste rozmowy z dziećmi - to wszystko jest drogą do właściwego kształtowania młodego pokolenia - stwierdza p. Bożena.

Przeprowadzony przez naukowca eksperyment polegał na całkowitym odłączeniu młodych ludzi od internetu (telefonu komórkowego, tabletu, komputera, telewizji czy gier on-line) oraz obowiązku prowadzenia dziennika w oparciu o przygotowane wcześniej wytyczne. Badaniami naukowca zainteresowali się uczeni z Chin. Jednakże nie dostali oni zgody na przeprowadzenie podobnego eksperymentu, ponieważ - jak stwierdziły władze - mógłby on spowodować "zagrożenie zdrowia i życia badanych".