Pierwszą pozdrawiam Gdynię

ks. Rafał Starkowicz

|

Gość Gdański 24/2017

publikacja 15.06.2017 00:00

– Odkryjmy w Bogu sens życia. Nieśmy radość z odkrycia Boga po peryferie świata – mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

Po Mszy św. metropolita poświęcił epitafium upamiętniające pobyt św. Jana Pawła II w mieście. Po Mszy św. metropolita poświęcił epitafium upamiętniające pobyt św. Jana Pawła II w mieście.
ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Uroczysta Eucharystia w gdyńskim kościele NMP 11 czerwca była pierwszym akcentem obchodów 30. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II na Wybrzeżu. Przewodniczył jej abp Głódź, metropolita gdański. Wraz z nim Mszę św. sprawowało ponad 20 kapłanów. Podobnie jak w czasie wizyty papieża, podczas modlitwy obecna była figura MB Swarzewskiej, Królowej Polskiego Morza. Uroczystości uświetniły Kompania Honorowa i Orkiestra Marynarki Wojennej oraz Cappella Gedanensis.

W homilii hierarcha przybliżył wiernym wymiar teologiczny przeżywanej uroczystości Trójcy Świętej. – Chrześcijanin każdy dzień rozpoczyna znakiem krzyża. Jest świadom tego, że Trójca jest wspólnotą prawdziwej miłości, i stara się tę miłość przenieść na bliźnich – mówił. Przypomniał także okoliczności spotkania z Ojcem Świętym oraz treść jego nauczania. – Wielki tłum, ponadpółmilionowy, wypełniał cały skwer Kościuszki, tę ogromną, długą i przestronną promenadę – mówił abp Głódź. – Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta – podkreślał. „Jako pierwszą pozdrawiam Gdynię. Chociaż rosłem na ziemi polskiej daleko stąd, to jednak mogę powiedzieć, że rosłem równolegle z tym miastem, które stało się poniekąd symbolem naszej drugiej niepodległości” – przypomniał słowa papieża hierarcha. – Jan Paweł II nauczał nas, że człowiek jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła, drogą wyznaczoną przez samego Chrystusa, drogą, która nieodmiennie prowadzi przez tajemnicę wcielenia i odkupienia – dodał.