Brat naszego Boga w Gdyni

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 17.06.2017 22:00

W sobotę 17 czerwca w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Alberta Chmielowskiego w Gdyni odbyło się niecodzienne wydarzenie.

W roli św. Brata Alberta wystąpił Marek Litewka W roli św. Brata Alberta wystąpił Marek Litewka
Justyna Liptak /Foto Gość

Teatr "Scena Moliera" z Krakowa wystawił spektakl teatralny "Brat naszego Boga". Dramat został napisany przez Karol Wojtyła i opowiada o losach Adama Chmielowskiego. - Termin wydarzenia nie został wybrany przypadkowo, gdyż dzisiaj przypada liturgiczne wspomnienie św. Brata Alberta - mówi ks. Piotr Tartas.

Spektakl w reżyserii znanego aktora Artura Dziurmana zgromadził kilkaset osób, a przygotowania do przedsięwzięcia trwały od początku roku.

- Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć postać tego świętego w roku właśnie jemu poświęconemu, stąd pomysł, aby zaprosić do nas aktorów z Krakowa, którzy m.in. z tym przedstawieniem jeżdżą po całej Polsce - dodaje ks. Piotr.

Teatr "Scena Moliera" to jedyny w Polsce profesjonalny teatr niewidomych. - Działamy nieprzerwanie od 11 lat. Przełamujemy granice, gdyż doprowadzamy do integracji profesjonalistów, amatorów, seniorów i młodzież, a także osób niepełnosprawnych wzrokowo - wyjaśnia Danuta Damek z Teatru "Scena Moliera".

Teatr powstał z inicjatywy Artura Dziurmana. Ich spektakle to połączenie tradycyjnej gry aktorskiej z nowoczesną techniką multimedialną.

- Widowiska składają się z obrazu wyświetlanego na telebimie oraz żywego teatru. Innymi słowy to, czego niewidzący nie są w stanie wyrazić ciałem wyrażane jest filmem. Ten prosty, a jednocześnie niezwykle skuteczny i zwyczajnie ciekawy zabieg stosowany przez Artura Dziurmana sprawia, że spektakle tworzą dobrze złożoną całość, w której każdą scenę filmową uzasadnia teatralna - wyjaśnia D. Damek.