Wdzięczni Maryi

Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

publikacja 25.06.2017 16:00

Odpust parafialny, poświęcenie ołtarza polowego i figury Matki Bożej Fatimskiej oraz festyn rodzinny w Pruszczu Gdańskim.

Wdzięczni Maryi Abp Sławoj Leszek Głódź wśród pruszczańskich parafian Jan Hlebowicz /Foto Gość

W parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim 25 czerwca odprawiona została uroczysta Msza św. połączona z odpustem parafialnym. Eucharystii na wzgórzu Maryjnym przewodniczył i homilię wygłosił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

- W Nowym Testamencie osobą, która bezgranicznie zaufała Panu Bogu, była Maryja. Dzisiaj czcimy Ją jako Matkę Bożą Nieustającej Pomocy. Tytuł ten związany jest z wizerunkiem Maryi, który znajduje się w Rzymie i jest pochodzenia bizantyjskiego. W 1865 roku Pius IX powierzył cudowny wizerunek ojcom redemptorystom, mówiąc: "Uczyńcie ją znaną na całym świecie". I tak też się stało - podkreślił na wstępie abp Głódź.

- Dzisiaj wasza wspólnota parafialna przeżywa odpust. Warto w tym dniu przywołać słowa św. Jana Pawła II, który w swojej książce "Dar i tajemnica" wspominał, że wpływ na drogę jego kapłańskiego życia miała właśnie Matka Boża Nieustającej Pomocy. "Nie mogę zapomnieć o wątku maryjnym. Nabożeństwo Matki Bożej w postaci tradycyjnej wyniosłem z domu rodzinnego i parafii w Wadowicach. A w kościele parafialnym pamiętam boczną kaplicę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, do której rano, przed lekcjami ciągnęli gimnazjaliści. A wśród nich, był także młody uczeń Karol Wojtyła" - dodał metropolita gdański.

- W kontekście tych papieskich wspomnień, odpowiedzmy sobie dzisiaj na pytania: Jaka jest nasza wdzięczność wobec Matki Bożej Nieustającej Pomocy? Jak wygląda nasza pobożność maryjna? Czy powierzamy Maryi nasze życie, pracę, codzienność? - mówił do zebranych arcybiskup.

Podczas uroczystej Mszy św. metropolita gdański poświęcił ołtarz polowy, figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz wzgórze Maryjne znajdujące się na terenie ogrodów parafialnych.

Po Eucharystii odbył się festyn rodzinny. Na parafian i gości czekało wiele atrakcji m.in. występ parafialnej scholi dziewczęcej "Błękitne Anioły Maryi", konkurs wiedzy religijnej dla rodzin oraz wspólne śpiewanie znanych polskich i światowych przebojów z zespołem muzycznym. Najmłodsi wzięli udział w pokazie sprzętu Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Nie zabrakło także wojskowej grochówki, kiełbasek z grilla i domowych wypieków.