Trwają "Mozartiana"

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 21.08.2017 17:00

To szczególne wydarzenie zapisało się w kalendarzu kulturalnym nie tylko Gdańska, ale i całego województwa pomorskiego.

Z każdą edycją "Mozartiana" cieszy się coraz większą popularnością - dzięki wybitnym artystom oraz wspaniałej scenerii Z każdą edycją "Mozartiana" cieszy się coraz większą popularnością - dzięki wybitnym artystom oraz wspaniałej scenerii
Materiały Prasowe

Międzynarodowy Festiwal "Mozartiana" jest niezwykle oryginalnym cyklem koncertów i wydarzeń związanych  z twórczością Mistrza z Salzburga zainicjowany został 11 lat temu - w roku 250. rocznicy urodzin Mozarta i wprowadzenia się ostatniego polskiego opata w Oliwie, Jacka Rybińskiego, do Pałacu Opatów. Inicjatorem powstania festiwalu był Jan Łukaszewski, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki chóralnej, dyrektor i dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego.

Festiwale "Mozartiana", oprócz promocji muzyki Mozarta, mają za zadanie przywrócić Oliwie znaczenie, jakie miała w czasach ostatnich opatów - ważnego ośrodka społecznego i kulturalnego na mapie Rzeczypospolitej.

W tym roku, jak i w latach poprzednich, festiwal poprzedzi prolog w Domu Uphagena. Koncerty rozpoczynające się o godz. 19, przeprowadzą słuchaczy przez całą paletę muzycznych barw i nastrojów. Bilety do nabycia na godzinę przed koncertem w Domu Uphagena.

Od środy "Mozartiana" zagości w Parku Oliwskim. Podczas oficjalnej inauguracji Festiwalu wystąpi słowacka orkiestra Slovak Sinfonietta oraz francuski wirtuoz trąbki Romain Lelou, zaś dyrygować będzie maestro Paweł Przytocki.

W czwartek organizatorzy zapraszają na specjalnie napisany dla festiwalu spektakl teatralno-muzyczny "Fantazja na oliwskie organy" w reżyserii Jerzego Bielunasa, z udziałem ogromnych marionet, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz wielu aktorów i śpiewaków, m. in. Olgierda Łukaszewicza.

W czasie trwania "Mozartiany" również miłośnicy jazzu, muzyki rozrywkowej i folkowej znajdą coś dla siebie. Usłyszeć będzie można Gabę Kulkę, Artura Dutkiewicza, a także szkocki zespół Breabach, który zaprezentuje muzykę Mozarta w folkowym wydaniu na oryginalnych szkockich instrumentach.

Dla najmłodszych widzów organizatorzy przygotowali barwny i niezwykle ciekawy program. Za jego realizację odpowiedzialna jest Aneta Głuch-Klucznik, uznana aktorka i reżyser teatru lalek, dziekan wydziału lalkarskiego PWST w Krakowie. Wstęp na wszystkie odbywające się w Parku Oliwskim jest wolny.

Festiwal zwieńczy wyjątkowy koncert w katedrze oliwskiej. - Wystąpią sławy światowych scen operowych, m.in. Julia Leżniewa - genialna rosyjska sopranistka, która po raz pierwszy zaśpiewa w Gdańsku, Robin Johannsen, amerykańska śpiewaczka, goszcząca na najważniejszych europejskich i światowych scenach operowych, niemiecki tenor Lothar Odinius oraz wybitny polski śpiewak Wojciech Gierlach. A solistom i chórowi towarzyszyć będzie "rolls-royce" orkiestr, czyli Academy of Ancient Music z Anglii, której członkowie grają na instrumentach z epoki mozartowskiej - wylicza J. Łukaszewski.

Bilety na to wydarzenie dostępne będą w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego, 23-25.08. od godz. 18 na terenie festiwalu - Pałac Opatów (boczne wejście), a 26 sierpnia w Katedrze Oliwskiej na godzinę przed koncertem.

Program "Mozartiany":

21.08 (poniedziałek) - Dom Uphagena, ul. Długa 12

 • godz.19 - wykonawcy: Maciej Frąckiewicz - akordeon

22.08 (wtorek) - Dom Uphagena, ul. Długa 12

 • godz.19 - wykonawcy: Anna Gutowska - skrzypce; Antoni Lichomanow - fortepian

23.08 (środa) - Park Oliwski

 • godz. 19 - Koncert Inauguracyjny - wykonawcy: Romain Leleu (Francja) - trąbka; Slovak Sinfonietta (Słowacja); Paweł Przytocki - dyrygent 
 • godz. 21.30 - Gaba Kulka i Mozart

24.08.2017 (czwartek) - Park Oliwski

 • godz. 17 - Mozart Dla Dzieci
 • godz. 20 - „Fantazja na oliwskie organy” - spektakl teatralno-muzyczny
 • godz. 22 - Mozart i Jazz

25.08 (piątek) - Park Oliwski

 • godz. 17 - Mozart Dla Dzieci
 • godz. 19 - Koncert Symfoniczny
 • godz. 21.30 - Mozart i folk

26.08.2017 (sobota) - Archikatedra Oliwska, ul. Biskupa E. Nowickiego 5

 • godz. 21 - Koncert Finałowy