Trzeba pomnażać dobro

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 21.10.2017 17:19

- Katolicka uczelnia powinna mieć odwagę głoszenia prawd niewygodnych, które nie schlebiają opinii publicznej, lecz są niezbędne dla obrony autentycznego dobra społeczeństwa - mówi bp Zbigniew Zieliński.

 Inauguracja roku akademickiego była również świętem absolwentów kończących naukę na różnych prowadzonych przez uczelnię kierunkach. Odebrali z rąk reprezentującego UKSW ks. prof. dr. hab. Tomasza Wielebskiego stosowne dyplomy Inauguracja roku akademickiego była również świętem absolwentów kończących naukę na różnych prowadzonych przez uczelnię kierunkach. Odebrali z rąk reprezentującego UKSW ks. prof. dr. hab. Tomasza Wielebskiego stosowne dyplomy
Justyna Liptak /Foto Gość

Przewodniczył on Mszy św. W uroczystości uczestniczyli wykładowcy, studenci i słuchacze GAKT, a także reprezentanci zaprzyjaźnionych uczelni wyższych. W czasie homilii biskup podkreślił, że inauguracja roku akademickiego to okazja do wyśpiewania dziękczynnego "Te Deum" Bogu, a także ludziom.

- Możemy podziękować za całą społeczność naszego kolegium. Za tych wszystkich, którzy stanowią grono naszych przyjaciół, z którymi podejmujemy postawione przed nami zadania - podkreślił hierarcha.

Biskup wyjaśnił, że najważniejszym z tych zdań jest poszukiwanie prawdy. - To bardzo znaczące zadanie wymaga zaangażowania sil, intelektu i ducha. Odkrywanie głębi prawdy musi iść w parze z jej aplikowaniem w rzeczywistość, w której żyjemy. Dlatego tak ważne jest, aby spełnienie tego zadania brało swój początek od pragnienia poznania prawdy o świecie, o człowieku, a dla nas, stanowiących środowisko uczelni akademickiej, także o Bogu - mówił kaznodzieja.

Hierarcha dodał, że cel każdej autentycznej wyższej uczelni kryje się właśnie w pragnieniu poznania istoty rzeczy. - Prawda domaga się tego, abyśmy byli dobrzy. Tę mądrość znajdujemy u św. Brata Alberta, który wielokrotnie prosił, byśmy byli dobrzy jak chleb - zauważył biskup. - Dbajmy o to i dokładajmy wszelkich starań, aby poszukiwania prawdy szły w parze z krzewieniem i pomnażaniem dobra - podkreślił na zakończenie kaznodzieja.

Po Eucharystii w auli GAKT odbyła się sesja inauguracyjna. - Zadania, które stają przed Kościołem, trafnie charakteryzują słowa: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym", będące mottem ogólnopolskiego programu duszpasterskiego na rok 2017/2018. To zadanie odkrywania na nowo w naszym życiu darów Ducha Świętego łączy się z troską o pogłębioną formację chrześcijańską - podkreślił ks. rektor Jacek Bramorski.

- Odpowiadając na apel Episkopatu Polski, nasza uczelnia przygotowuje osoby świeckie i zakonne do uczestniczenia w misji ewangelizacyjnej Kościoła, zwłaszcza w zakresie katechezy szkolnej. Owocem tego kształcenia jest już ponad 1200 absolwentów. Bo potrzebni są dzisiaj mądrzy, odpowiedzialni świadkowie wiary, którzy napełnieni Duchem Świętym zaniosą przesłanie Ewangelii do różnych środowisk - mówił ks. Bramorski.

- Jutro przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, który uczył nas słowem i swoją postawą, jak przekraczać próg nadziei. Dlatego hasło tegorocznego Dnia Papieskiego: "Idźmy naprzód z nadzieją" może stać się inspiracją dla wspólnoty naszej uczelni, a także dla całego środowiska akademickiego - podkreślił rektor.

Wykład inauguracyjny, zatytułowany "Galilea pogan jako miejsce objawienia Mesjasza. Archeologiczne i biblijne spojrzenie na Ziemię Świętą" wygłosił ks. dr. Piotr Przyborek, twórca Szkoły Biblijnej w archidiecezji gdańskiej.