Droga do pokonania granic

Agnieszka Lesiecka

publikacja 29.10.2017 23:45

– W sercach tych chłopaków drzemie chęć przekraczania swoich możliwości – mówił ks. Piotr Belecki podczas I Halowego Turnieju Piłki Nożnej LSO.

Droga do pokonania granic Organizatorzy podkreślają, że pierwszy w tym sezonie turniej odbył się w wyjątkowo rodzinnej atmosferze, której towarzyszyła zdrowa sportowa rywalizacja z zasobów Służby Liturgicznej Archidiecezji Gdańskiej

67 drużyn z archidiecezji gdańskiej wzięło udział w rozgrywkach pierwszego etapu Halowego Turnieju Piłki Nożnej LSO, który odbył się w sobotę 28 października w halach sportowych na Oruni Dolnej i w Gdańsku-Chełmie.

- Z roku na rok coraz więcej parafii przyłącza się do naszego turnieju, ale na przestrzeni trzech ostatnich lat dzisiaj padł rekord frekwencji – dzieli się ks. Piotr Belecki, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, wikariusz w parafii Trójcy Świętej w Wejherowie. I dodaje, że pomimo ogromu pracy, wszystko przebiegło spokojnie i bez najmniejszych zakłóceń, ponieważ w organizację turnieju włączyli się nowo mianowani rejonowi duszpasterze LSO, których przed kilkoma dniami wyznaczył abp Sławoj Leszek Głódź.

– Na tegorocznych dyplomach mamy takie hasło: „Sport to najlepsza droga do pokonania granic”. To są słowa św. Jana Pawła II. Myślę, że w sercach tych chłopaków drzemie taka chęć przekraczania swoich możliwości, a nasz turniej jest właśnie po to, by próbowali swoich sił i sprawdzali swoje umiejętności – tłumaczy ks. Piotr.

Droga do pokonania granic   – Już 4 listopada zapraszam na uroczyste nieszpory, które odbędą się w parafii NSJ we Wrzeszczu oraz 25 listopada na wielkie święto LSO w katedrze Oliwskiej – mówi ks. Piotr Belecki, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza Agnieszka Lesiecka /Foto Gość Duszpasterz LSO podkreśla, że z roku na rok ministranci coraz lepiej radzą sobie z przegraną. – Podczas sobotniego turnieju mało było drużyn, które się załamywały po porażce. Może ministranci nauczyli się w końcu, że są jeszcze przed nimi dwa turnieje i tak naprawdę za miesiąc będą mieli okazję się zrewanżować – zastanawia się ks. Belecki. – Coraz częściej widzę również, że drużyny po meczach nie odwracają się do siebie plecami, ale podają sobie ręce, dziękują i gratulują – dodaje z dumą.

Członkowie służby liturgicznej, którzy wzięli udział w zawodach, rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach wiekowych: ministranci (do 12. roku życia), młodsi lektorzy (do lat 15) oraz starsi lektorzy (16-19 lat).

Zwycięzcami turnieju zostali członkowie służby liturgicznej z parafii: św.św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie (kat. lektor starszy) i Aniołów Stróżów w Mrzezinie (kat. lektor młodszy). W obu przypadkach o zwycięstwie zadecydowała seria rzutów karnych.

W roku szkolnym 2017/2018 przewidziano trzy turnieje LSO. Już w grudniu odbędą się rozgrywki w Luzinie. Drużyny, które zdobędą najwięcej punktów po zsumowaniu osiągnięć z wszystkich trzech turniejów, będą reprezentować archidiecezję podczas piłkarskich Mistrzostw Polski LSO.

Imprezę patronatem honorowym objęli abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański i Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Pełne wyniki I etapu zmagań o Mistrzostwo Archidiecezji Gdańskiej:

Ministrant:
1. Gdańsk, Kazimierza Królewicza
2. Reda, Wniebowzięcia NMP
3. Kielno, św. Wojciecha
4. Gdynia, Ducha Świętego

Lektor Starszy:
1. Chwaszczyno, św. Judy Tadeusza
2. Gdańsk-Ujeścisko, O. Pio
3. Pierwoszyno, Podwyższenia Krzyża
4. Przymorze, NMP królowej Różańca Świętego

Lektor Młodszy:
1. Mrzezino, Aniołów Stróżów
2. Gdańsk, św. Jana Chrzciciela
3. Leśniewo, Niepokalanego Serca Maryi Panny
4. Luzino, św. Wawrzyńca