Relację trzeba wypracować

Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

publikacja 25.11.2017 14:45

Na Uniwersytecie Gdańskim trwa konferencja naukowa z cyklu "Zagrożenia rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI wieku".

Relację trzeba wypracować Wykład wprowadzający wygłosił bp dr Zbigniew Zieliński Jan Hlebowicz /Foto Gość

Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego 25 i 26 listopada już po raz 11. odbywa się ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu "Zagrożenia rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI wieku". Tegoroczne sympozjum poświęcone jest zagadnieniu racji i relacji.

Konferencję zainaugurował list abp. Sławoja Leszka Głódzia do jej uczestników. "Podjęty w tym roku temat konferencji zwraca uwagę na podstawową kwestię budowania relacji międzyosobowych. Nietrudno zauważyć, że młode pokolenie często przeżywa trudności na tej płaszczyźnie. Świadoma i przepełniona refleksją praca wychowawcza z dziećmi daje nadzieję na ich właściwą formację duchową, religijną i intelektualną".

Wykład wprowadzający wygłosił bp dr Zbigniew Zieliński. - Racja czy relacja? Przeżywając tę konferencję, niech dane nam będzie odkryć wartość racji oraz umiejętność dzielenia się tym, co rację stanowi. Ale niech to nas nie zwalnia od budowania relacji. Żyjąc w dużych skupiskach miejskich, doświadczamy tego, że stojący tuż obok człowiek nie gwarantuje wzajemnej relacji. Relację trzeba wypracować i zbudować - mówił.

 - Z drugiej strony odkrywanie wartości relacji niech nie otwiera przed nami taniej pokusy oparcia się na socjotechnikach, które odsuną na dalszy plan rację. Niech jedno i drugie stanowi bogactwo dla tych wszystkich, którzy w edukacji podejmują dzieło towarzyszenia rozwojowi młodego człowieka. Niech jedno i drugie stanowi skarb, który będziemy potrafili przekazać młodemu pokoleniu - dodał.

Głos zabrał także Wojciech Książek, lider Solidarności oświatowej na Pomorzu. - Na dzisiejsze zagadnienie trzeba spojrzeć nie tylko z punktu widzenia młodego człowieka - ucznia, ale także dorosłego - pedagoga, nauczyciela - podkreślił na wstępie. - W dzisiejszych czasach nauczyciele często mają poczucie utraty swojej podmiotowości. Wiemy, przed iloma wyzwaniami codziennie stają - na przerwach czy podczas lekcji. Zaciekawienie tematem, utrzymanie dyscypliny, zachęcenie podopiecznych do aktywności - to niezwykle trudne i wymagające zadania, które, niestety, nie zawsze są doceniane. Polską racją stanu jest to, by do oświaty trafiali najlepsi. Ludzie dobrze wykształceni, charyzmatyczni, prawi, z powołaniem. By tak było, w szkole muszą panować relacje podmiotowe, oparte na dialogu i szacunku pomiędzy pedagogami, rodzicami i uczniami - zaznaczył.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. senator Antoni Szymański, który mówił o racji i relacji w odpowiedzialnym ojcostwie, Edyta Gronowska mówiąca o relacji rodzic-dziecko, a także ks. dr Jacek Nawrot, który wygłosił wykład pt. "Racja czy relacja - droga budowania małżeństwa".

Organizatorami tegorocznej konferencji są: Stowarzyszenie "Towarzystwo Edukacyjne Lokomotywa", Różaniec Rodziców oraz Region Gdański NSZZ "Solidarność". Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Głódź, metropolita gdański.