SOS dla osób bezdomnych

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 16.01.2018 12:00

Od grudnia zeszłego roku po gdańskich ulicach jeździ "Autobus SOS", którego załoga pomaga bezdomnym mieszkańcom miasta.

"Autobus SOS" będzie jeździł do połowy marca "Autobus SOS" będzie jeździł do połowy marca
Justyna Liptak /Foto Gość

W ikarusie można się ogrzać, zjeść zupę (codziennie inną) oraz dostać ciepłą odzież. - Na pokładzie jest załoga złożona m.in. z ratownika medycznego i streetworkera albo pracownika socjalnego, którzy motywują do podjęcia pierwszych kroków w wyjściu z bezdomności - podkreśla Sławomir Kunkel, kierownik Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych w Gdańsku.

Autobus wyrusza każdego dnia o godz. 20 z ul. Starowiślnej 3 i najpierw zatrzymuje się na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu, następnie na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu, kolejny przystanek to zatoczka autobusowa przy kinie "Krewetka" w Gdańsku, a finiszuje ok. godz. 24 obok noclegowni przy ul. Mostowej 1A. Postoje trwają zazwyczaj ponad 30 minut.

- Jest to miejsce, w którym schronienie znajdą osoby pod wpływem alkoholu. Większość placówek dla osób bezdomnych ma zerową tolerancję na promile we krwi, nasza je dopuszcza, ale w stężeniu nie większym niż 1,5 promila - podkreśla Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Prezes podkreśla, że mądra pomoc wyklucza finansowe wspieranie bezdomnych. - Za każdym razem podkreślamy i apelujemy, by nie dawać pieniędzy na ulicy, bo to powoduje, że ludzie na tej ulicy zostają - wyjaśnia.

Zgłaszających się do autobusu przybywa, stąd prezes apeluje do mieszkańców Gdańska, aby wspomogli projekt. - Wydajemy odzież - najbardziej brakuje nam bielizny osobistej, głównie męskiej i najlepiej nieużywanej. Jeśli chodzi o rzeczy używane, to przydadzą się kurtki, ciepłe swetry, spodnie, czapki, rękawiczki, czyli wszystko to, co zimą zapewnia komfort. Rzeczy można przynieść do autobusu albo do którejś z placówek wspierających bezdomnych w mieście - tłumaczy.

Pełną listę placówek znaleźć można TUTAJ.

Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest MOPR w Gdańsku. Na zlecenie ośrodka usługę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących "Przystań". Inicjatorami projektu są gdańscy radni.


Więcej o "Autobusie SOS" w 3. numerze "Gościa Gdańskiego" na 21 stycznia.