Świadkowie Jezusa

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

publikacja 02.02.2018 23:50

- Życzę wszystkim osobom konsekrowanym w naszej Archidiecezji, aby wciąż rozpalały ogień życia oddanego Bogu z miłości do innych - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

Świadkowie Jezusa Moment odnowienia ślubów zakonnych. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Przedstawiciele zakonów działających na terenie archidiecezji spotkali się 2 lutego w oliwskim kościele Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, aby pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia świętować Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Wraz z metropolitą - oprócz zakonników - Eucharystię sprawował bp Wiesław Szlachetka, kapłani pracujący w gdańskiej kurii oraz moderatorzy Gdańskiego Seminarium Duchownego.

- Życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji, ponieważ wyraża najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego oraz dążenie całego Kościoła do zjednoczenia z jedynym Oblubieńcem - mówił metropolita nawiązując do adhortacji apostolskiej Vita consecrata.

Hierarcha wyjaśnił także cel wspólnej modlitwy w tym wyjątkowym dla zakonników dniu. Zaznaczał, że jego obchody są odpowiedzią na wewnętrzną potrzebę bardziej uroczystego wielbienia Boga oraz dziękczynienia za wielki dar życia konsekrowanego. Ma także przyczynić się do poznania tej formy życia i pogłębiania szacunku dla niego ze strony całego ludu Bożego. Wreszcie jest on zaproszeniem skierowanym do osób konsekrowanych, aby w świetle wiary mogły jeszcze pełniej odkryć blask Bożego piękna, promieniującego za sprawą Ducha w sposobie ich życia, oraz aby mogły jeszcze żywiej uświadomić sobie swoją niezastąpioną misję w Kościele i w świecie.

Metropolita przypomniał, że nowy rok duszpasterski przeżywany jest w Kościele pod hasłem "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym".

- Trzeba na nowo odkrywać Osobę Ducha Świętego i udzielane przez Niego dary, charyzmaty, aby jeszcze lepiej rozumieć bogactwo naszego powołania, w tym powołania do życia konsekrowanego, a także posiadać żywą świadomość potrzeby odnowy duchowej - zaznaczał abp Głódź.

Jak podkreślał metropolita 100. rocznica odzyskania niepodległości skłania do głębszego przemyślenia polskiego dziedzictwa ducha. Jako przykład owocnego wykorzystania działania Ducha Świętego hierarcha wskazał postać św. Stanisława Kostki.

- Mimo przeciwności, zdecydowanie wszedł na drogę życia poświęconego Bogu i konsekwentnie, do końca, nią szedł - stwierdził arcybiskup. Zaznaczał także, że ogłoszony przez Episkopat Polski Rok Św. Stanisława Kostki jest szansą do podjęcia zdecydowanej odnowy i modlitwy o rozpalenie ducha zapału i gorliwości w służbie Bogu, wierności swemu powołaniu, a także pełnego ufności spojrzenia w przyszłość.

- Niech wstawiennictwo Matki Najświętszej czyni z Was czytelny znak i świadków Jezusa Chrystusa. Niech dopomaga każdej i każdemu z Was oraz Waszym wspólnotom kroczyć wiernie za Swoim Synem, przeżywając autentyczną odnowę w mocy Ducha Świętego - zwracał się do zakonników hierarcha.

Po homilii konsekrowani odnowili swoje śluby zakonne.

Przed błogosławieństwem zabrali głos przedstawiciele zakonów.

- Mogliśmy dzisiaj po raz kolejny uwielbić Pana Boga za nasze powołanie do życia konsekrowanego. Dziękujemy za ten wielki dar, świadomi, że jesteśmy ludźmi słabymi, ograniczonymi. Ale wierzymy, ze moc Pana Boga jest wielka - mówił o. Janusz Warzocha SJ, wikariusz biskupi ds. zakonów.

- Konsekracja dokonuje się tylko w Kościele i dla Kościoła. Dziękujemy ks. arcybiskupowi za to, że swoją zdecydowaną postawą pomaga nam zrozumieć, czym jest konsekracja. Idąc z naszymi pasterzami staramy się realizować swoje powołania i różne charyzmaty. Chcemy robić to jak najlepiej. Nasze sprawy zawierzamy Duchowi Świętemu. Niech On to wszystko prowadzi - stwierdziła s. Pompilia Ziaja CSS, kanoniczka Ducha Świętego.

- W archidiecezji gdańskiej mamy dość dużą grupę osób konsekrowanych. Jest 21 zgromadzeń męskich i 40 zgromadzeń żeńskich. Są w tym także trzy zgromadzenia kontemplacyjne. Mamy dwa domy karmelitanek bosych, jeden monastyr betlejemitek i jeden klasztor benedyktynek w Żarnowcu. Ogółem w diecezji gdańskiej jest około 400 kobiet konsekrowanych, 220 kapłanów oraz około 40 braci zakonnych i nowicjuszy- mówił już po uroczystości o. Janusz Warzocha SJ.

- Myślę, że życie zakonne - mimo wielu niełatwych sytuacji - jest szczęśliwe. Jest to życie przeżywane w towarzystwie Boga - Kogoś, Kto nigdy nie opuści, nie zdradzi, zawsze jest blisko i kocha. A tego przecież wszyscy szukamy - stwierdziła s. Rajmunda Witkowska OSB, referentka ds. zakonów żeńskich w archidiecezji gdańskiej.