Ja obozu nie przeżyję

Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

publikacja 16.02.2018 12:50

Wystawa poświęcona życiu i działalności św. Maksymiliana Kolbego peregrynuje po Gdyni.

Ja obozu nie przeżyję Wystawa poświęcona św. Maksymilianowi Kolbemu peregrynuje po Gdyni Jan Hlebowicz /Foto Gość

Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdyni oraz franciszkanie zapraszają na wystawę "Św. Maksymilian Kolbe i jego dzieła".

Na ekspozycję składa się kilkanaście tablic opowiadających o kolejnych etapach życia świętego. Wiele miejsca poświęcono najważniejszym dziełom o. Maksymiliana - historii klasztoru w Niepokalanowie oraz wydawanym z jego inicjatywy pismom "Rycerz Niepokalanej" i "Mały Dziennik". Oba tytuły poruszały nie tylko tematy religijne, ale także społeczne, polityczne i kulturalne.

Ciekawym aspektem wystawy jest fragment dotyczący misji o. Kolbego w Japonii. W 1930 roku franciszkanin opuścił Niepokalanów i w towarzystwie czterech współbraci, za zezwoleniem przełożonego generalnego, udał się do Nagasaki. Tam otworzył "drugi Niepokalanów". W 1936 roku "Rycerz Niepokalanej" w języku japońskim miał już nakład 65 tys. egzemplarzy. "Boży szaleniec", jak określano franciszkanina z Polski, rozpoczął organizację podobnych ośrodków w Chinach i Indiach.

Ważną część wystawy stanowi opis ostatniej drogi przyszłego świętego. Na ekspozycji znaleźć można informacje o przesłuchaniu na Pawiaku oraz koszmarze obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W tym czasie o. Kolbe mówił do swoich współtowarzyszy niedoli: "Ufajcie Niepokalanej, wy, młodzi, żyć będziecie. Ja obozu nie przeżyję, ale wy będziecie uratowani".

Ja obozu nie przeżyję   O. Zygmunt Tomporowski zachęca do obejrzenia wystawy Jan Hlebowicz /Foto Gość Franciszkanin zmarł 14 sierpnia 1941 roku, dobity zastrzykiem fenolu, jako ostatni z więźniów zamkniętych w tym czasie w bunkrze głodowym.

- Wystawa peregrynuje obecnie po Gdyni. Do końca stycznia br. można było ją oglądać u franciszkanów. Na czas Wielkiego Postu zainstalowana została w parafii pw. NMP Królowej Polski - gdyńskiej kolegiacie. Następne punkty peregrynacji to parafie: Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka, Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz św. Maksymiliana Kolbego na Witominie. W kolejnych latach wystawa odwiedzi również gdańskie świątynie - informuje o. Zygmunt Tomporowski OFMConv, opiekun wystawy, rycerz Niepokalanej.

25 lutego o godz. 10 w gdyńskiej kolegiacie nastąpi wprowadzenie relikwii św. Maksymiliana. Przywiezie je prosto z Niepokalanowa oraz homilię wygłosi wikariusz klasztoru o. Mirosław Kopczewski.

Wystawa zorganizowana została z okazji 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej. Przygotowało ją Rycerstwo Niepokalanej w Dąbrowie Tarnowskiej.