Dla turystów i naukowców

Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

publikacja 26.03.2018 11:15

W Gdyni powstaje jeden z najbardziej innowacyjnych statków świata.

Dla turystów i naukowców Tak ma wyglądać jeden z najbardziej innowacyjnych statków świata Fot. materiały prasowe Crist

NB 312 "National Geographic Endurance" - wielofunkcyjna polarna jednostka, budowana jest przez gdyńską stocznię Crist. Długi na blisko 125, a szeroki na ponad 20 metrów statek będzie mógł pływać w trudnych warunkach polarnych.

Na czym polega wyjątkowość jednostki?  - NB 312 to jednocześnie statek ekspedycyjny i pasażerski. Na pokładzie będą w jednym czasie mogli przebywać turyści zwiedzający tereny podbiegunowe oraz naukowcy prowadzący specjalistyczne badania z wielu dziedzin - mówi Tomasz Wrzask, PR i marketing manager stoczni Crist.

W dolnych kondygnacjach statku wybudowane zostaną luksusowe apartamenty z dużymi oknami, pozwalającymi obserwować to, co znajduje się pod wodą. Na pokładzie znajdzie się również spa, centrum fitness, jacuzzi, restauracja z widokiem na morze i odkryty bar. Na gości będą czekać także sale bankietowe, widokowe oraz konferencyjne. Jednostka naraz będzie zabierać ok. 100 osób, do których dyspozycji będzie 69 kabin.

- Naukowcom i turystom oddane zostaną do dyspozycji oddzielne przestrzenie, tak by każdy mógł czuć się komfortowo. Oczywiście dla wszystkich chcących się zintegrować będą także dostępne części wspólne - zapewnia T. Wrzask.

Bezpieczeństwo, komfort i wygodę ma zapewnić kadłub z linii X-BOW znany dotychczas z jednostek przeznaczonych dla branży offshore. Zastosowanie tego innowacyjnego rozwiązania w statku pasażerskim zmniejszy uderzanie fal o kadłub wpływając korzystnie na komfort podróżowania oraz doprowadzi do znacznego zniwelowania poziomu hałasu i wibracji. Kształt i zamknięty charakter X-BOW ma również zminimalizować ryzyko rozprysku fal, co zmniejszy zagrożenie śliskich oraz oblodzonych pokładów.

Ostatnie prace wykończeniowe zostaną zrealizowane w norweskiej stoczni Ulstein. Statek ma być gotowy w 2020 r. Odbiorcą finalnym statku jest Lindblad Expeditions. Nazwa jednostki nawiązuje do słynnej ekspedycji, którą kierował irlandzki podróżnik i odkrywca Ernest Shackleton w sierpniu 1914 r.

Więcej na ten temat w 13. numerze "Gościa Gdańskiego" na 1 kwietnia.

TAGI: