Syn kaszubskiej ziemi

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 08.05.2018 18:15

Arcybiskup gnieźnieński senior Henryk Muszyński, były prymas Polski, został nagrodzony Honorowym Wyróżnieniem "Za Zasługi dla Województwa Pomorskiego". Uroczystość odbyła się w sali im. Lecha Bądkowskiego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Syn kaszubskiej ziemi - Pomorze jest moją małą ojczyzną, tutaj uczyłem się pięknej, ale i zobowiązującej sztuki bycia człowiekiem - mówił abp Henryk Muszyński. Justyna Liptak /Foto Gość

- Uhonorowujemy syna tej kaszubskiej, pomorskiej ziemi, którego ukształtowała związana z nią tradycja i doświadczenia dziejowe, a który wpływał i nadal silnie wpływa na jej duchowość. W swojej służbie publicznej, cechującej się niezwykłą pracowitością i konsekwencją, abp Muszyński wielokrotnie podkreśla znaczenie swoich kaszubsko-pomorskich doświadczeń - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

- Przyznajemy wyróżnienie od wspólnoty regionalnej Pomorza, od wspólnoty naszej małej ojczyzny. Świadomi współczesnych wyzwań jesteśmy zgodni, że chwalebną kartę naszej pomorskiej, polskiej historii zapisuje od lat arcybiskup Henryk Muszyński - podkreślił M. Struk. 

Marszałek dodał, że abp Muszyński należy współcześnie do najważniejszych postaci wywodzących się z Pomorza, których autorytet i wystąpienia oddziałują na debatę publiczną w Polsce i z którego opiniami liczą się poza granicami naszego kraju.

- Jestem szczerze ujęty nagrodą, która została mi przyznana. Tak się złożyło, że większość mojej działalności upłynęła poza województwem pomorskim, ale nie ukrywam, że z tą ziemią, z Gdańskiem włącznie, jestem związany głębokimi więzami - mówi abp H. Muszyński.

- Pomorze jest moją małą ojczyzną, tutaj uczyłem się pięknej, ale i zobowiązującej sztuki bycia człowiekiem. Tutaj utwierdzała się moja wiara. Stąd wyniosłem swoją tożsamość, którą pogłębiałem i ustawicznie pogłębiam do dziś - wyjaśnia arcybiskup.

- Przez przeszło 50 lat byłem tutaj, pracowałem tutaj jako ksiądz, biskup, a jako biblista umiem docenić, co znaczy mała ojczyzna. Biblia nie zna wielkiej ojczyzny, Biblia zna tylko małą ojczyznę. Jezus przyszedł do swojej ojczyzny - Nazaretu i spotkał się z odrzuceniem - mi idzie znacznie lepiej niż Panu Jezusowi - dodaje.

Honorowe Wyróżnienie przyznawane jest osobom szczególnie wybitnym, których praca i aktywność publiczna wpływa na kształtowanie pozycji Pomorza oraz zachowania jego tożsamości. Wśród wyróżnionych osób i instytucji w minionych latach znaleźli się m.in.: abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, i ks. Jan Kaczkowski. Wyróżnienie dla abp Muszyńskiego przyznane zostało jednogłośnie.

Henryk Muszyński urodził się 20 marca 1933 roku w Kościerzynie. Po zdaniu matury w 1951 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. W 1960 roku rozpoczął studia biblijne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kolejny etap nauki to Papieski Instytut Biblijny w Rzymie, gdzie w roku 1964 obronił licencjat z nauk biblijnych.

W 1968 wrócił do swojej rodzinnej diecezji chełmińskiej i rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Pełnił funkcję prefekta studiów i był wykładowcą Pisma Świętego. Pełnił także funkcję diecezjalnego referenta do spraw laikatu. Od 1973 roku był związany również z Akademią Teologii Katolickiej w Warszawie.

W 1985 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej. Sakrę biskupią otrzymał 25 marca 1985 r. w Pelplinie. 23 grudnia 1987 r. został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji włocławskiej, a od dnia 25 marca 1992 r. w ramach reorganizacji administracyjnej Kościoła w Polsce papież mianował go arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim. Funkcję tę sprawował do 2010 r.

Abp Muszyński w czerwcu 1994 roku został mianowany przez Jana Pawła II członkiem Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan. We wrześniu 2002 roku został decyzją papieża członkiem Kongregacji Nauki Wiary. Jego dorobek naukowy to kilkaset prac i artykułów.