Muzyczna podróż w czasie

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 04.06.2018 22:30

To już 4. edycja Festiwalu "ORGANy PLUS+", która w tym roku zbiegła się w czasie z ukończeniem trwających 10 lat, wytężonych prac konserwatorskich i organmistrzowskich nad przywróceniem dawnej świetności barokowym organom Mertena Friesego.

Poniedziałkowy koncert dedykowany został wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do odbudowy instrumentu Poniedziałkowy koncert dedykowany został wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do odbudowy instrumentu
Justyna Liptak /Foto Gość

- Festiwal da nam szansę świętowania i posłuchania pięknej muzyki rozbrzmiewającej z jedynego w Polsce muzycznego Lektorium, w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce, w sposób nieosiągalny nigdzie indziej - mówi dr Andrzej Szadejko, koordynator odbudowy organów i dyrektor festiwalu.

Tegoroczne wydarzenie jest prawdziwą ucztą melomana ze względu na unikatowe w skali europejskiej, wielkie barokowe organy, które po wielu latach cierpliwej rekonstrukcji odzyskały swój niepowtarzalny blask.

- Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej, po 15 latach starań i 10 latach wytężonych prac konserwatorskich i organmistrzowskich po raz pierwszy w tym roku będziemy mogli podziwiać pełne możliwości brzmieniowe zrekonstruowanego instrumentu we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu - mówi A. Szadejko.

Dyrektor podkreśla, że koncerty będą rodzajem artystycznego eksperymentu. - Przeniesiemy się w czasie, gdyż artyści spróbują odtworzyć muzykę w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru. Dodatkowo muzyka organowa będzie rozbrzmiewać w szerokim kontekście innych instrumentów, zespołów instrumentalnych i wokalnych. W pełnej krasie i blasku - wyjaśnia A. Szadejko.

W poniedziałek 4 czerwca uczestnicy koncertu mieli okazję posłuchać muzyki kompozytorów z południowych i środkowych Niemiec - Michaela Kaufmanna, jednego z najwybitniejszych niemieckich badaczy organów, który prowadzi ożywioną międzynarodową działalność koncertową, a także Rüdigera Kurza, grającego na trąbce piccolo, młodego artysty niemieckiej sceny instrumentów dętych.

Festiwal potrwa do czwartku 7 czerwca.

Program:

5 czerwca, godz. 19.30 "+ Buxtehude"
Muzyka wieczorna:
Maciej Zakrzewski - organy
Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Ewa Leszczyńska - sopran

6 czerwca, godz. 19.30 "+ Saksofon"
Improwizacje/Imaginacje:
Bogusław Grabowski - organy
Maciej Sikała - saksofon

7 czerwca, godz. 19.30 "+ BaRock"
Na wiedeńskim dworze:
Vienna Baroque
Jolanta Sosnowska - skrzypce barokowe
Magdalena Malec (Szwajcaria) - organy
Hubert Hoffmann - lutnia/teorban
Daniel Oman - gitara barokowa


Więcej o barokowych organach z kościoła Świętej Trójcy - o ich historii i rekonstrukcji - w 24. numerze "Gościa Gdańskiego" na 17 czerwca.