Biznes po Bożemu

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 13.06.2018 20:00

- Katolicka rewolucja to nic innego jak zmiana, która powinna przynieść sytuację pozwalającą na działanie w zgodzie z sumieniem i wyzbycie się wszystkiego, co jest sprzeczne z naszą wiarą. A biznes to miejsce, które bardzo potrzebuje chrześcijańskich wartości - mówi Tomasz Sztreker.

W konferencji "Katolicka Rewolucja w Biznesie II" uczestniczyło kilkudziesięciu przedsiębiorców W konferencji "Katolicka Rewolucja w Biznesie II" uczestniczyło kilkudziesięciu przedsiębiorców
Justyna Liptak /Foto Gość

W Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej w Gdyni 13 czerwca odbyła się konferencja naukowa "Katolicka Rewolucja w Biznesie II. Moja Firma - Polska Sprawa". Sympozjum zorganizowały Wiara w Biznesie oraz Polska Akademia Biznesu. Partnerem merytorycznym konferencji był Instytut Ordo Iuris, a honorowym patronem - miasto Gdynia.

"Katolicka Rewolucja w Biznesie II" to cykl 21 bezpłatnych konferencji w różnych miastach Polski, które rozpoczęły się w kwietniu w Pile, a zakończyły w Gdyni. Były to spotkania ekspertów z dziedziny ekonomii, prawa oraz przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem gospodarczym Polski i działaniem katolickiej nauki społecznej dla rozwoju biznesu.

Konferencję otworzył T. Sztreker, właściciel Polskiej Akademii Biznesu, twórca Wiary w Biznesie. - W Polsce zarejestrowanych jest ponad 4 mln firm, z czego realnie funkcjonuje ponad 2 mln. Jesteśmy jednym z najbardziej przedsiębiorczych narodów na świecie. 95 proc. z wszystkich polskich przedsiębiorców deklaruje się jako katolicy. Z tego aż 80 proc. chodzi przynajmniej raz w miesiącu do kościoła. 60 proc. z tej grupy jest zaangażowane w życie Kościoła - mówi.

Wśród prelegentów był Olaf Szczypiński z Instytutu Ordo Iuris, który mówił o aspektach dotyczących zagrożeń takich, jak 5. dyrektywa antydyskryminacyjna, elementy związane z sukcesją czy z RODO. Natomiast ks. dr Przemysław Król, który przez 9 lat służył ludziom biznesu, organizując spotkania, rekolekcje i konferencje Duszpasterstwa Przedsiębiorców "Talent", przybliżył uczestnikom kwestie związane moralnością i etyką w prowadzeniu biznesu.

- Etyka i moralność to pojęcia, które powinniśmy umieć rozróżniać. Etyka jest nauką o tym, co jest dobre, a co złe. Mówi o świecie idei, a molarność jest jej praktycznym zastosowaniem. Jako ludzie mamy możliwość wyboru sposobu, w jaki postępujemy, ale często wielu z nas rezygnuje ze swoich przekonań pod wpływem społecznej presji, "bo wszyscy tak robią" - tłumaczył.

- Obecnie mamy czasy, kiedy nie tylko trzeba działać w sposób uczciwy i moralny, ale musimy stawać się świadkami, a swoją postawą pokazywać światu, w jaki sposób postępować w biznesie. Musicie nadać swojemu biznesowi kierunek, który nie będzie przeszkodą do zabawienia, a stanie się przyczyną waszego uświęcenia - realizacją powołania i drogą do Boga - podkreślił.

Prelegent zauważył, że zalety życia z wartościami to przede wszystkim spokój ducha, bezpieczeństwo, niezależność i wolność w działaniu. - To także wiarygodność, którą zyskuje się wobec innych. Bo ludzie chcą współpracować z przedsiębiorcami, na których można polegać. Pamiętajmy jednak, że budowanie biznesu na wartościach to proces długofalowy, w którym ważna jest również spójność. Nie może być tak, że w niedziele jesteśmy wierzący i idziemy do kościoła, a w poniedziałek chowamy wartości katolickie w kieszeń - wyjaśnił.

Podczas konferencji o swoich doświadczeniach biznesowych mówili m.in. Igor Gielniak, były właściciel największej w Polsce firmy produkującej meble biurowe, oraz Maciej Paczyński, przedsiębiorca, właściciel marki SzwalniaTrojmiasto.pl.

Patronem medialnym konferencji był "Gość Niedzielny".


Więcej na temat konferencji "Katolicka Rewolucja w Biznesie II " w 25. numerze "Gościa Gdańskiego" na 24 czerwca.