Morawiecki: Nie będzie wielkiej Polski bez wielkiego polskiego biznesu

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 25.06.2018 23:00

Odbyło się największe wydarzenie gospodarcze w Polsce Północnej - Forum "Wizja Rozwoju".

- Do budowy infrastruktury potrzebne jest państwo, najlepiej we współpracy z samorządami. Tam, gdzie samorządy mają swój wkład, jest większa szansa na efektywną realizację przedsięwzięcia - mówił premier Mateusz Morawiecki - Do budowy infrastruktury potrzebne jest państwo, najlepiej we współpracy z samorządami. Tam, gdzie samorządy mają swój wkład, jest większa szansa na efektywną realizację przedsięwzięcia - mówił premier Mateusz Morawiecki
Justyna Liptak /Foto Gość

500 prelegentów w trakcie prawie 100 paneli dyskusyjnych koncentrować się będzie na aktualnych i najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką. W pierwszej edycji Forum "Wizja Rozwoju", które odbywa się w Gdyni, biorą udział przedstawiciele największych polskich przedsiębiorstw, właściciele małych, średnich i dużych firm, a także założyciele start-upów, którzy omówią strategiczne obszary dla polskiej gospodarki. Wśród istotnych tematów omawiane będą zagadnienia dotyczące ekomobilności, e-gospodarki, strefy ekonomicznej, budownictwa, energetyki, automatyzacji, robotyzacji polskiego biznesu oraz szeroko rozumianego rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu.

- To w Gdyni ziściła się wielka wizja Eugeniusza Kwiatkowskiego, który dostrzegł w budowie portu szansę - nie dla samego miasta, ale całej Polski. To dowód na to, że śmiała polityka państwa, skutecznie realizowana, może przynosić efekty. W Gdyni nadal śmiało realizujemy różne projekty. Jednym z przykładów jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny - miejsce inkubacji nowoczesnych projektów biznesowych - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Będący gościem Forum "Wizja Rozwoju" premier Mateusz Morawiecki na wstępie podkreślił, że to niepodległość warunkuje w dużym stopniu i gwarantuje rozwój gospodarczy. - Dobry rozwój gospodarczy jest elementem, który umacnia niepodległość i suwerenność każdego kraju - podkreślił.

Zaznaczył również, że obecnie jednym z priorytetów rządu jest "wizja naszego rozwoju", która powinna opierać się również o nasze przewagi konkurencyjne, talenty, innowacje czy technologie. - Polska nie boi się innowacyjności, wizji rozwoju, która powinna inspirować, która jest aspiracyjna, ale z drugiej strony bardzo wymagająca dla nas, dla naszych przedsiębiorców, którzy potrzebują współpracy z samorządami, z administracją centralną, gdyż jest to niezbędne do budowania przewagi konkurencyjnej - podkreślił. - Jest ogromne zainteresowanie inwestowaniem w Polsce, widzimy bardzo wielu inwestorów, którzy czekają na nową ustawę o wspieraniu inwestycji - mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsięborczości i technologii   - Jest ogromne zainteresowanie inwestowaniem w Polsce, widzimy bardzo wielu inwestorów, którzy czekają na nową ustawę o wspieraniu inwestycji - mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsięborczości i technologii
Justyna Liptak /Foto Gość
- Jeżeli miałbym powiedzieć, co nas różni od tych najwyżej zaawansowanych technologicznie krajów, od tych, które potrafią budować przewagi konkurencyjne na całym świecie, od Korei, Niemiec, Chin, po Stany Zjednoczone, to właśnie umiejętne współpracowanie między państwem, administracją centralną, administracją samorządową i przedsiębiorcami - dodał.

Premier podkreślił, że wyścig powinien się zaczynać wtedy, kiedy wszyscy są na linii startu. - My właśnie w taki sposób, poprzez konstytucję biznesu, walcząc o prawa naszych przedsiębiorców w Unii Europejskiej, poprzez liczne dyrektywy, zaznaczamy tę konieczność równego startu - mówił.

Dodał, że potrzebna jest zmiana paradygmatu gospodarczego: od Polski, która jest krajem goniącym innych, do Polski, która jest goniona przez innych. - Od Polski, która importuje technologie, do Polski, która eksportuje wysoko zaawansowane technologie. To jest marzenie naszej kolejnej dekady rozwoju gospodarczego - podkreślał.

Premier zaznaczył, że rząd stara się, aby polskie małe i średnie przedsiębiorstwa - poprzez konstytucję biznesu, dostępność kapitału, innowacyjność - mogły wychodzić na świat. - Naszą strategię nazywany internacjonalizacją. Niech nasze małe i średnie firmy wychodzą na świat, niech się internacjonalizują. Bo nie będzie wielkiej Polski bez wielkiego polskiego biznesu. Za kilka lat możemy mieć przedsiębiorstwa polskie, które będą technologicznie zaawansowane, które będą podbijać świat w swoich niszach, tak jak np. w sektorze gier, w którym mamy od 2 do 4 proc. globalnego PKB - wyjaśnił.

- Stawiamy na nowy kontrakt społeczny - na zrównoważony rozwój, żeby Chojnice, Człuchów, Kwidzyń, Lębork, inne miejscowości miały równe albo chociaż porównywalne szanse startu, jak wielkie metropolie. Do tego potrzebna jest infrastruktura, do budowy infrastruktury potrzebne jest państwo, najlepiej we współpracy z samorządami. Tam, gdzie samorządy mają swój wkład, jest większa szansa na efektywną realizację przedsięwzięcia - mówił. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, podkreślił, że chciałby, aby wielkie programy inwestycyjne - jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, budowa dróg i infrastruktury kolejowej - stały się dźwignią rozwoju polskich firm, szczególnie małych i średnich   Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, podkreślił, że chciałby, aby wielkie programy inwestycyjne - jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, budowa dróg i infrastruktury kolejowej - stały się dźwignią rozwoju polskich firm, szczególnie małych i średnich
Justyna Liptak /Foto Gość
- Dojrzałe państwa potrafią tak ukształtować swoje relacje gospodarcze, że przedsiębiorstwa z jednej strony konkurują, ale z drugiej współpracują. Bo na tym polega najbardziej zaawansowany model gospodarczy przyszłości. Jedną z platform takiej współpracy jest samorząd gospodarczy. Podjęliśmy się żmudnego procesu edukowania przedsiębiorców, że prędzej czy później naprawdę lepiej jest się zintegrować. Wtedy głos przedsiębiorców, nie tylko w Warszawie, ale także w Brukseli, będzie dużo lepiej słyszalny, będzie dużo lepiej odczytywalny. A wasze interesy będą tam dużo lepiej reprezentowane - zwrócił się do przedsiębiorców.

Premier podkreślił, że państwo jest od tego, by wspierać przez rozwój infrastruktury, również wsparcie sektora stoczniowego, a to nie jest łatwe zadanie, bo ten sektor został rozebrany na części. - W tej odbudowie, która nie jest łatwa, rząd wspierają przedsiębiorcy. Tym bardziej cieszę się w związku z tym, że w Gdańsku, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, ten terminal DCT staje się największym terminalem przeładunkowym, terminalem kontenerowym na Bałtyku. A Gdańsk i Gdynia razem są już dzisiaj największym portem przeładunkowym na naszym morzu - podkreślił.

Zapewnił, że już niedługo nasz kraj zyska dużo lepsze warunki do inwestowania poprzez projekt specjalnych stref ekonomicznych. - Polska stanie się w całości jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną - zapewnił. Forum "Wizja Rozwoju" potrwa do 26 czerwca   Forum "Wizja Rozwoju" potrwa do 26 czerwca
Justyna Liptak /Foto Gość
Jednym z punktów w czasie Forum "Wizja Rozwoju" było podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy bezemisyjnego auta dostawczego. Podpisali go: dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski, wiceprezes Enei-Operator Wojciech Drożdż, prezes Energi-Operator Piotr Dorawa, prezes PGE-Dystrybucja Wojciech Lutek i prezes Tauronu-Dystrybucja Robert Zasina. Nowy pojazd dostawczy ma być dostosowany do potrzeb sygnatariuszy listu intencyjnego, tak, aby mógł być wykorzystywany m.in. we flotach spółek do realizacji codziennych zadań. W ramach współpracy ma zostać powołany zespół projektowy, który koordynować będzie działania, w tym także prace badawczo-rozwojowe. Zakończenie działań w ramach programu "e-Van" przewidziane jest na 2022 r.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".