Módlcie się za nas

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 25.07.2018 23:11

W środę 25 lipca wystartowała Piesza Pielgrzymka Kaszubska - najdłuższa w Polsce. Pielgrzymi po raz 37. wyruszyli z Helu, zamierzając po 638 km i 19 dniach wędrówki dotrzeć do Częstochowy.

Piesza Pielgrzymka Kaszubska z Helu na Jasną Górę jest najdłuższą pielgrzymką w Polsce Piesza Pielgrzymka Kaszubska z Helu na Jasną Górę jest najdłuższą pielgrzymką w Polsce
Justyna Liptak /Foto Gość

Pierwszy dzień dla prawie 200 pątników, którzy pokonali pierwszy etap trasy, był sporym wyzwaniem, bo do przejścia mieli prawie 40 km w palącym słońcu.

Pani Hania jest pielęgniarką i prawdziwą weteranką PPK. Trudno jej zliczyć, który już raz wędruje do Częstochowy. Udziela się w grupie medycznej. Z wielką uwagą zajmuje się osobami, których upał pozbawił sił. - Łączę pracę i chęć niesienia pomocy z pragnieniem spotkania z Matką - mówi.

Towarzyszy jej córka Karolina. - Jestem na pielgrzymce 13. raz. Wracam, bo to daje mi możliwość pogłębienia wiary. Pielgrzymka to również miejsce spotkania z drugim człowiekiem i Bogiem, a także głoszenia Jezusa przez trud przebytej drogi - mówi dziewczyna.

- Pielgrzymka to szkoła życia we wspólnocie Kościoła. Tym bardziej cieszymy się z tego, że w tym roku jest z nami tylu młodych ludzi. Mamy nadzieję, że załapią pielgrzymkowego bakcyla, który pozwala fantastycznie spędzić część wakacji z Bogiem na pogłębionej formacji w trakcie drogi do Częstochowy - mówi ks. Robert Jahns, kierownik pielgrzymki.

Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Swarzewskiej, która kończyła pierwszy dzień pielgrzymowania, przewodniczył i homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński. - Stając tutaj dzisiaj, u stóp Królowej Polskiego Morza, możemy jeszcze lepiej uświadomić sobie, że celem wędrówki jest spotkanie z Matką na Jasnej Górze, które nadaje sens waszej wędrówce - mówi biskup. - Rozpoczynacie ten długi pielgrzymi szlak, by dotrzeć do pięknego celu. Pielgrzymując, macie możliwość odkrycia, że ten wysiłek staje się okazją do dostrzeżenia tego, że siły ciała, w które tak bardzo wierzy współczesny człowiek są ograniczone, ale nieograniczone są siły ducha. Dlatego, życzę wam, byście stawali się herosami ducha - podkreślił.

- Bywa często tak, że uważając, iż mamy jeszcze wiele czasu, odkładamy ważne dzieła - od nawrócenia i dobrej spowiedzi św. począwszy - głębokie zaangażowanie w wiarę. Dlatego ten pierwszy dzień chciejmy przeżyć w taki sposób, by każda chwila tej pielgrzymki, każdy krok stawał się bezcenny - mówił. - Chcę Bogu podziękować za was, za to, że jesteście i wyruszacie, biorąc ze sobą także osoby, które powierzyły wam swoje intencje. Proszę też, weźcie w swoich sercach sprawy Kościoła. Módlcie się o głęboką wiarę dla biskupów, księży, osób życia konsekrowanego oraz za dzieci, młodzież, małżeństwa, rodziny, osoby starsze, a także tych, którzy wiarę zagubili - zaapelował biskup. - Wasza modlitwa ma dużo większą moc, bo okupiona jest wysiłkiem i pomnażaną w tych niezwykłych okolicznościach pielgrzymki wiarą - zakończył biskup.