Odczarować hospicjum

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

publikacja 31.07.2018 11:17

- Akcja "Zakotwicz Dobro" skierowana jest do osób w każdym wieku i z różnorodnymi oczekiwaniami. Chodzi o przełamanie stereotypowego pojmowania roli hospicjum - mówi Irmina Gerszewska, inicjatorka spotkania.

Odczarować hospicjum - Głównym celem jest odczarowanie hospicjum. Pokazanie, że jest to miejsce bezpieczne dla pacjenta i jego rodziny oraz uświadomienie, na czym polega opieka paliatywna - podkreśla I. Gerszewska Z zasobów hospicjum

To już druga edycja wydarzenia. Przed rokiem spontaniczne działania, podjęte przez niewielką grupkę wolontariuszy oraz ich wypróbowanych przyjaciół, zakończyły się ogromnym sukcesem. - Chodzi nie tylko o wsparcie hospicjum, ale o przemianę świadomości ludzi. Kasa, owszem, ale to sprawa drugorzędna. Możemy ją zebrać przy innej okazji - wyjaśnia I. Gerszewska.

- Kiedy w ubiegłym roku pojawił się pomysł, by wesprzeć puckie hospicjum, od razu wiedziałam, że chcę pomóc. Powiedziałam tylko, że chcę wiedzieć, kiedy, o której i co będziemy robić - opowiada Agata, właścicielka jednego z klubów muzycznych w Dębkach. - Uprzedzałam wszystkich, żeby przygotowali kasę, serce i dobry nastrój. Podczas akcji zbierałam pieniądze do puszki. Każdy fortel jest dobry, żeby zdobyć pieniądze w słusznym celu. A właścicielce lokalu trudno odmówić - śmieje się Agata.

I. Gerszewska jest w puckim hospicjum koordynatorem młodzieżowego wolontariatu akcyjnego. Pracuje jako polonistka w podstawówce. Oprócz studiów humanistycznych ukończyła także m.in. Warszawską Szkołę Filmową. Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia, wraz z dwiema koleżankami, nakręciła film "Podróż życia", ukazujący hospicjum z zupełnie nowej perspektywy. - Jego bohaterem jest osoba, która - przeczytawszy kilka książek o ks. Janie Kaczkowskim - weryfikuje zdobytą wiedzę z rzeczywistością. Jako narratorka opowiada, co widzi podczas swojego 10-dniowego pobytu w hospicjum. Włącza się w wolontariat. W tym roku w Dębkach pokażemy ten dokument - zapowiada I. Gerszewska.

Program tegorocznego spotkania zapowiada się bardzo ciekawie. Będą pokazy filmowe, przedstawienia, konkursy muzyczne dla młodszych i starszych, spotkania z autorami i bohaterami książek. Znajdzie się także czas na rozmowy z wolontariuszami, dyrektorem hospicjum, lekarzami, rehabilitantem czy dietetykiem, które mają odczarować hospicjum. Będzie wreszcie wspólny przemarsz plażą - z pieśnią na ustach. Wszystko po to, by zdobyć jak najwięcej serc dla hospicyjnych idei.

Program imprezy "Zakotwicz Dobro"
Dębki 3-4 sierpnia 2018

Klub "Kontener" Dębki

● spotkanie z Joanną Podsadecką, autorką książki "Sztuka czułości", oraz Kapsydą Kobro-Okołowicz, autorką książki "Czekam na was, ale się nie śpieszcie";
● konsultacje ze specjalistami opieki paliatywnej i hospicyjnej;
● występy wokalne wolontariuszy laureatów konkursów artystycznych;
● wieczór z filmem - pofestiwalowy pokaz filmów "Baśka", "Dobre wieści" i "Podróż życia" oraz prezentacja monodramu o uzależnieniach "Rozbite kawałki lustra";
● "Razem w stronę słońca" - żółty integracyjny pochód plażą i główną ulicą - Spacerową - w Dębkach;
● "Od juniora do seniora" - muzyczne spotkanie integracyjne z repertuarem dla trzech pokoleń;
● animacje dla dzieci;
● prezentacja multimedialna o hospicjum - założeniach, formach wsparcia i wolontariacie.

Pojawią się także goście specjalni. Swoją obecność potwierdzili: aktor Janek Marczewski, artystka i dziennikarka Aleksandra Kutz oraz bohaterowie książki Joanny Podsadeckiej - Barbara i Marek Kuligowscy, którzy na co dzień mieszkają w Australii.