Czekali za długo

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

publikacja 03.08.2018 14:36

- Pomniki Żołnierzy Wyklętych powinny stanąć w każdym mieście Polski już 25-30 lat temu. To wstyd, że tak się nie stało - mówi Anna Kołakowska, gdańska radna, członek społecznego komitetu budowy pomnika.

Czekali za długo Pomnik to ok. 40-tonowy głaz z wizerunkiem żołnierza oraz inskrypcjami. Pierwowzorem postaci przedstawionej na monumencie jest zdjęcie Henryka Wieliczki "Lufy", żołnierza AK, członka 5. Wileńskiej Brygady AK, podkomendnego mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" Archiwum gdańskiego IPN

Już jutro o godz. 11 na skwerze u zbiegu ulic 3 Maja i gen. Dąbrowskiego w Gdańsku zostanie odsłonięty pomnik Żołnierzy Wyklętych. Uroczyście poświęci go abp Sławoj Leszek Głódź.

- To miejsce jest potrzebne dla wychowania młodych pokoleń Polaków. Chcemy wyrazić nasz szacunek dla tych, którzy w najtrudniejszych warunkach podjęli walkę o wolną Polskę. Walczyli bowiem w okresie braku nadziei - mówi A. Kołakowska. Gdańska radna zaznacza, że walka żołnierzy wyklętych wciąż trwa i dokonuje się głównie na płaszczyźnie serc Polaków.

Podobne uważa Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Zbyt długo Gdańsk czekał na pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Jest on oznaką społecznego zapotrzebowania na prawdę. Powstał z inicjatywy społecznej, przy zaangażowaniu wielu osób, którym fenomen zaangażowania żołnierzy podziemia antykomunistycznego był bliski - podkreśla K. Nawrocki.

- Miejsce, w którym znalazł się pomnik, nie jest przypadkowe. Znajduje się blisko cmentarza garnizonowego, na którym spoczywają nasi bohaterowie, oraz Aresztu Śledczego, gdzie w dramatycznych okolicznościach kończyli swoje życie - zaznacza Krzysztof Drażba z gdańskiego IPN. K. Drażba - podobnie jak A. Kołakowska i K. Nawrocki - znalazł się w składzie społecznego komitetu budowy pomnika. - Mamy wielką nadzieję, że w pobliżu pomnika z czasem znajdzie się miejsce poświęcone żołnierzom wyklętym, swoisty panteon, przestrzeń służąca edukacji młodego pokolenia - mówi.

Uroczystość przy pomniku będzie miała swoją kontynuację w Muzeum II Wojny Światowej. - Zapraszam także na tę drugą część uroczystości. Będzie to moment refleksji nad tym, co zostanie wypowiedziane podczas odsłonięcia i poświęcenia monumentu. Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego będzie swoistą muzyczną podróżą w głąb historii Polski - podkreśla K. Nawrocki.

Wydarzenie objęte zostało patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy w stulecie niepodległości 1918-2018 oraz patronatem honorowym ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Partnerami uroczystości oraz inicjatywy budowy pomnika są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej oraz Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Program wydarzenia

Część pierwsza

skwer u zbiegu ulic 3 Maja i gen. Dąbrowskiego, godz. 11

● powitanie gości;
● odegranie hymnu państwowego;
● modlitwa i poświęcenie pomnika przez abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolitę gdańskiego;
● uroczyste odsłonięcie pomnika;
● apel pamięci.

Część druga

Muzeum II Wojny Światowej, ok. godz. 12.30

● powitanie gości przez dyr. Muzeum II Wojny Światowej dr. Karola Nawrockiego;
● wystąpienie min. Jana Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych;
● koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.