Budowałeś kościół? Opowiedz

Justyna Liptak Justyna Liptak

dodane 03.08.2018 16:00

Muzeum Gdańska rozpoczęło zbiórkę relacji i pamiątek dotyczących powstawania gdańskich kościołów w latach 1945-1989. Projekt "Kościół obywatelski. Budowa gdańskich świątyń w okresie Polski Ludowej" skierowany jest głównie do gdańszczan i potrwa do grudnia.

Szybko rozrastające się dzielnice przyczyniły się do idei budowy wielkogabarytowych, często dwupoziomowych obiektów sakralnych. Przykładem jest ten na Przymorzu Szybko rozrastające się dzielnice przyczyniły się do idei budowy wielkogabarytowych, często dwupoziomowych obiektów sakralnych. Przykładem jest ten na Przymorzu
Justyna Liptak /Foto Gość

Mieszkańcy będą mogli utrwalić swoje wspomnienia, opowiadając historie budowy swoich lokalnych kościołów pracownikom Muzeum Gdańska. Nagrane relacje włączone zostaną w zasób działającego przy muzeum Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej.

- Zapraszamy do dzielenia się wspomnieniami dotyczącymi budowy gdańskich kościołów po wojnie, jak i życia w dzielnicach, gdzie nowe świątynie powstawały, np. na Przymorzu, Zaspie czy Stogach. Cały czas poszukujemy osób, które zechciałyby podzielić się swoją historią. W tym roku planujemy zarejestrować 14 takich relacji - mówi dr Andrzej Hoja, koordynator projektu.

Powstawanie gdańskich świątyń ilustrują czasem niezliczone fotografie, dokumenty i inne pamiątki w rodzinnych archiwach. Będzie można je wypożyczyć do muzeum w celu sporządzenia kopii cyfrowych albo podarować w celu zachowania dla następnych pokoleń. Najcenniejsze przedmioty pokazane zostaną na przygotowywanych wystawach czasowych w gdańskich dzielnicach, a w przyszłości i w Muzeum Gdańska.

- Chcielibyśmy poznać historię przekazywanych pamiątek, czasem pozornie zwyczajnych przedmiotów, ale często posiadających ogromną wartość emocjonalną. Z zebranych materiałów jesienią planujemy wspólnie z mieszkańcami Gdańska stworzyć wystawę ukazującą proces powstawania powojennych kościołów - dodaje A. Hoja.

Dzięki przekazanym eksponatom i pamiątkom na jesieni na Przymorzu, Stogach i Zaspie będzie można zobaczyć wystawę o powstawaniu tamtejszych kościołów. Wystawy uzupełni wykład dr. Daniela Gucewicza z gdańskiego IPN. - Komuniści nie dopuszczali do powstawania nowych świątyń i parafii. Nawet jeśli wydano zezwolenie na budowę, restrykcje prawne i wybiórczo stosowane prawo uniemożliwiały działanie - mówi dr D. Gucewicz.

- Zapraszamy do zapoznania się z projektem i nawiązania współpracy, która, mamy nadzieję, będzie kontynuowana w najbliższych latach na szerszą skalę. Zapraszamy oczywiście również mieszkańców z dzielnic, w których nie budowano kościołów w okresie PRL. Myślę, że projekt ma szansę pogłębić wiele interesujących zagadnień związanych z życiem w Gdańsku w pierwszych dekadach po wojnie - dodaj A. Hoja.

Aby przekazać pamiątki i relacje, należy skontaktować się z Muzeum Gdańska - telefonicznie: 531 077 692 i 694 923 146 albo mailowo: moja.historia@muzeumgdansk.pl.


Więcej na ten temat można przeczytać w papierowym wydaniu "Gościa Gdańskiego" nr 31 na 5 sierpnia.