Matka kocha i karmi swoje dzieci

Piotr Piotrowski

publikacja 09.09.2018 21:58

W sanktuarium Matki Bożej Trąbkowskiej odbyły się główne uroczystości dożynkowe archidiecezji gdańskiej i pomorskiego samorządu. Kilka tysięcy osób dziękowało gorliwą modlitwą i pięknymi koronami dożynkowymi za tegoroczne zbiory.

Abp Sławoj Leszek Głódź modlił się za rolników Abp Sławoj Leszek Głódź modlił się za rolników
Piotr Piotrowski /Foto Gość

Uroczystość prowadził abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, w koncelebrze z kilkunastoma księżmi, reprezentującymi m.in. dekanat Trąbki Wielkie, Radio Plus, gdańską Caritas oraz Caritas Polska.

W Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: posłowie na Sejm RP, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa, wójt Trąbek Wielkich, Błażej Konkol i wójtowie okolicznych gmin, a także goście z Leżajska. Na uroczystość do Trąbek dotarły też liczne pielgrzymki, m.in. z Gdańska. Gości na Eucharystii powitali ks. Bolesław Antoniów, proboszcz i kustosz sanktuarium, oraz wójt Konkol.

W homilii abp Głódź wskazywał, że wszystkie swoje działania człowiek powinien odnosić do Stwórcy. - Przywiodły nas tu pamięć i miłość do Maryi. Wspominamy w tym ponad 300-letnim sanktuarium to, co powiedział o nim św. Jan Paweł II w 1987 r. w Gdańsku. Zawierzył on wtedy Maryi Trąbkowskiej cały świat pracy. Pamiętamy także o tym, co na środowej audiencji powiedział do Polaków papież Franciszek, nawiązując do pracy i odpoczynku. Niedziela to czas wypoczynku i modlitwy, nie czas na zakupy w sklepach i galeriach. W tym dniu nie kosi się, nie orze i nie kupczy - mówił metropolita gdański.

Swoje rozważania abp Głódź koncentrował na etosie pracy. - Dzięki niej człowiek się rozwija, doskonali, zdobywa pieniądze. Praca nie może być traktowana nigdy i nigdzie jako towar. Człowiek dla człowieka nie może być towarem. Musi być podmiotem. Dotyczy to też pracy na roli, która nie jest już dziś pracą drugiej i trzeciej kategorii. Wreszcie rośnie szacunek dla niej w naszym kraju - dodał. Korony dożynkowe w Trąbkach Wielkich   Korony dożynkowe w Trąbkach Wielkich
Piotr Piotrowski /Foto Gość
Metropolita nawiązał do święta Matki Bożej Siewnej, jak w tradycji polskiej jest nazywany dzień narodzin NMP. - Ziarnem Bożym jesteśmy my wszyscy, nasze dzieci, które rozpoczęły rok szkolny. Mamy piękne, wyposażone szkoły, boiska. Możemy być z tego dumni i dobrze z nich korzystać - mówił.

Abp Głódź przypomniał także, że w roku stulecia niepodległości Polski należy szczególnie czcić wszystkich bohaterów, począwszy od powstania kościuszkowskiego aż do upadku komunizmu. Wskazał, że we wszystkich tych wydarzeniach brali udział rolnicy.

- Matkę ma się jedną - i tę duchową, i cielesną, także w wymiarze narodowym. Matka rodzi, karmi, wychowuje. Matka dzieli sprawiedliwie i równo bochen chleba. My tym chlebem dzielimy się także z innymi, z pomocą Caritas Polska. Pomagamy 10 tysiącom rodzin w Syrii, archidiecezja gdańska objęła opieką prawie tysiąc rodzin - dodał na zakończenie homilii abp Głódź.

W trakcie uroczystości uhonorowano twórców dożynkowych koron. Poświęcono także ziarno z tegorocznego plonu. Po Mszy świętowanie przeniosło się na miejscowy stadion, gdzie trwały festyn dożynkowy i zabawa z koncertami.