Poznaj Ruch Szensztacki

Agnieszka Lesiecka

publikacja 25.09.2018 10:30

- W Kościele jest tak wiele wspólnot właśnie po to, aby każdy mógł znaleźć w nim swoje miejsce, które pozwoli mu wzrastać w wierze i miłości, być bliżej Pana Boga i realizować drogę Ewangelii - mówi s. Edyta Frankowska ISSM ze wspólnoty przy parafii Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni-Karwinach.

Poznaj Ruch Szensztacki Siostra Edyta Frankowska ISSM Agnieszka Lesiecka /Foto Gość

Już w najbliższą sobotę 29 września w Oliwie odbędzie się diecezjalne spotkanie Rodziny Szensztackiej. Wydarzenie związane jest z trwającym właśnie Rokiem sł. Bożego o. Józefa Kentenicha, założyciela Międzynarodowego Ruchu Szensztackiego.

- W tym roku we wrześniu mija 50 lat od śmierci naszego założyciela. Z tej okazji w najbliższą sobotę pragniemy spotkać się w Oliwie w gronie całej naszej archidiecezjalnej Rodziny Szensztackiej. Zapraszamy na spotkanie także naszych sympatyków i tych wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać nasz Ruch i podejmowane przez nas inicjatywy dla Kościoła lokalnego - mówi s. Edyta.

Centralnym punktem spotkania będzie uroczysta Msza św. w katedrze oliwskiej, której przewodniczyć będzie bp Zbigniew Zieliński. W programie wydarzenia znajdą się także m.in. wykłady i świadectwa członków Ruchu.

- Podczas pierwszej części spotkania, która odbędzie się w auli Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie, wykład o Matce Bożej Pielgrzymującej wygłosi m.in. s. Katarzyna Antolak. Opowie ona zgromadzonym o tym, z czym wiąże się przyjęcie Matki Bożej do codziennego życia oraz jak Maryja nas kształtuje i prowadzi do Chrystusa - tłumaczy s. Edyta.

Jak podkreśla zakonnica, nie zabraknie także specjalnie przygotowanych stanowisk, przy których każdy zainteresowany będzie mógł zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez Ruch Szensztacki w archidiecezji na rzecz rodzin, kobiet oraz młodzieży. - Będzie stanowisko "Kawiarenek dialogowych", które prowadzimy w Gdańsku i Gdyni, a także stoisko "Akademii Rodzin", czyli cyklu 10 spotkań warsztatowych dla małżeństw. Przedstawimy także ideę weekendów dla ojców i dla kobiet - wylicza s. Edyta.

- Zachęcam, by przyjść do nas w sobotę, zapoznać się z naszymi różnorodnymi inicjatywami - mówi siostra. - Myślę, że w Kościele po to jest tyle wspólnot, aby każdy znalazł swoje miejsce, które pozwoli mu wzrastać w wierze i miłości, pozwoli być bliżej Pana Boga i realizować Ewangelię - dodaje.

Ruch Szensztacki został założony 18 października 1914 r. przez o. Józefa Kentenicha, kapłana i pedagoga. Jego nazwa pochodzi od miejsca powstania - Schönstatt (piękne miejsce), leżącego niedaleko Koblencji w Niemczech. Ruch Szensztacki jest obecny w ponad 60 państwach na świecie. Do Polski dotarł w 1946 roku.

Program diecezjalnego spotkania Rodziny Szensztackiej 29 września:

10.00 - przywitanie w auli Jana Pawła II;
10.15 - zawiązanie wspólnoty;
10.30 - Impuls - o. Roman Haroński;
11.00 - Działanie Boga w naszym życiu - świadectwa;
12.00 - przerwa na kawę;
12.45 - "Uczyńmy Maryję gościem naszego codziennego życia" (s. M. Katarzyna);
13.45 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego (katedra oliwska);
15.00 - przejście do auli Jana Pawła II na dalszą część spotkania;
16.00 - zakończenie i rozesłanie.