Dziesięć prostych słów

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 14.10.2018 14:05

– Będzie to muzyczna podróż przez style i muzyczne gatunki – od klasyki, przez mocny rock, radosne reggae, hip-hop oraz afrykański folk – mówi Marcin Pospieszalski, kierownik artystyczny koncertu papieskiego "Dekalog – Dziesięć Prostych Słów", a także jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

Publiczność nagradzała wykonawców gromkimi brawami Publiczność nagradzała wykonawców gromkimi brawami
Justyna Liptak /Foto Gość

W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbyło się niecodzienne widowisko muzyczne. Koncert "Dekalog – Dziesięć Prostych Słów", którego pomysłodawcą był gdynianin Radosław Grabowski. To upamiętnienie 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Przedsięwzięcie zgromadziło kilkaset osób.

– Gdynia należy do miast papieskich i wciąż żywa jest tu pamięć pobytu św. Jana Pawła II. To już 40 lat, kiedy dowiedzieliśmy się o wyborze na papieża naszego rodaka. Był to moment, od którego zaczęła zmieniać się historia Polski, Europy i świata. W Gdyni pamiętamy ten szczególny dzień – 11 czerwca 1987 r. i wracamy do tego historycznego czasu. Rodzą się kolejne pokolenia, które uczą się o tym wielkim Polaku, ale chcemy, by nie tylko jego nauczanie, ale ta ogromna miłość, która towarzyszyła temu szczególnemu pontyfikatowi wybrzmiewała – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Projekt Dekalog powstał we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Wsparcie, które realizują Polacy, jest wspaniałe. Gdyby nie ta pomoc, to setki, a może nawet tysiące osób w Aleppo zginęłyby z głodu. Nie ma potrzeby robienia Polakom rachunku sumienia, bo naprawdę jesteśmy wspaniały narodem, który wspiera potrzebujących – mamy bardziej hojne serca niż zasobne kieszenie – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– W ubiegłym roku w Syrii wyleczyliśmy ponad 6 tys. osób – najmłodszy pacjent to było dwutygodniowe dziecko. Nie możemy sobie pozwolić na luksus milczenia i obojętności. Ten koncert to taki głos sprzeciwu, że nie zgadzamy się na to zło, które spadło na Syrię – dodaje ks. W. Cisło.

W trakcie koncertu wystąpili artyści z całego świata w kompozycjach Michała Lorenca, Paddy Kellyego, Marcina Pospieszalskiego, Józefa Skrzeka, Tonyego Melendeza, Piotra Łukaszewskiego, Leviego Sakali, Luxtorpedy i Maleo, przy udziale Polskiego Chóru Kameralnego pod kierownictwem Jana Łukaszewskiego, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego oraz sekcji rytmicznej pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego.

Na scenie pojawili się Andrzej Lampert, Marcin Spenner, Levi Sakala, Stan Fortuna OFM.CAP, Adeb Chamoun oraz Kevin Grant.

Każdy występ poprzedzało odtworzenie nagrania głosu Jana Pawła II, którego słowa: "Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństwa. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata", były inspiracją do podjęcia w trakcie koncertu tematu związanego z Dekalogiem i zrealizowania tego międzynarodowego projektu.