Dziedzictwo, które możemy przekazywać

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 21.10.2018 15:25

W parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Gdańsku odbyła się kolejna edycja Przeglądu Pieśni Patriotycznej.

W klimat patriotycznych pieśni wprowadził wykonawców chór "Laudate Dominum" z parafii św. Maksymiliana Kolbego. W klimat patriotycznych pieśni wprowadził wykonawców chór "Laudate Dominum" z parafii św. Maksymiliana Kolbego.
Justyna Liptak /Foto Gość

Przegląd Pieśni Patriotycznej odbywał się pod hasłem: "Nasze dziedzictwo - Polska", zaczerpniętym ze słów św. Jana Pawła II, będącym inspiracją nie tylko dla uczestników, ale dla wielu Polaków.

- Przez konkurs podtrzymujemy więc nie tylko pasję wspólnego śpiewania, ale zachęcamy do poznawania historii naszej ojczyzny. A jest to tym ważniejsze w tym roku, kiedy obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polaków niepodległości, która jest dla wszystkich szczególnym jubileuszem - mówi Joanna Olbert, prezes Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.

- Pragniemy tym naszym śpiewem pokazać bogactwo kultury Polskiej, która przez całe wieki zagrzewała Polaków do miłości do ojczyzny, a także do walki o nasz kraj, szczególnie w czasach zaborów. Te pieśni, które później powstawały, a które będą dzisiaj wykonywane, to nasze wielkie dziedzictwo - mówi ks. Zbigniew Cichon, asystent kościelny DIAK AG.

- Św. Jan Paweł II, którego wspominaliśmy kilka dni temu w związku z obchodami Dnia Papieskiego, zawsze przypominał, że jesteśmy dziećmi tej ziemi i to jest dziedzictwo, które możemy przekazywać. Cieszę się, że tak wielu młodych Polaków - dzieci i młodzieży - zechciało wziąć udział w tym przeglądzie - dodaje ks. Cichon.

Ks. Piotr Toczek, proboszcz parafii przypomniał, że przegląd wpisuje się również w przeżywaną 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową.

- Polska zawsze była w jego sercu. Na temat ojczyzny mówił tak: "Polska, dostatnia jest szczęśliwa w interesie pokoju i dobrej pracy. Jako syn polskiej ziemi czynię te słowa w szczególny sposób moim własnym życzeniem dla narodu i państwa. Gorąco pragnę, aby Polska miała zawsze właściwe sobie miejsce pośród narodów Europy, pomiędzy Wschodem a Zachodem" - przypomniał.

Piotr Gierszewski, współorganizator dodaje, że przegląd to nie tylko sposób na wyrażenie chwały Boga poprzez śpiew, ale również pokazać postawę patriotyzmu. - Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czym jest patriotyzm, ale ten przegląd można uznać za jeden z jego przejawów - mówił.

Wykonanie pieśni zostało ocenione przez profesjonalne jury. Pod uwagę brane były: dobór repertuaru, emisja, intonacja oraz dykcja. Wyróżnienia otrzymali: Marta Anioł i Celina Meller z parafii ks. Stanisława BM oraz zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański "Jagódki".

Nagrodę małego "Orła" przyznano Kornelii Więciarz ze SP nr 5 w Kwidzynie, "Orzeł" średni przypadł - ex aequo - w udziale zespołowi "Kwartet" również ze SP nr 5 w Kwidzynie oraz zespołowi "Oktecik" ze SP nr 52 w Gdańsku.

Grand Prix i wyjazd do Warszawy na koncert w Zamku Królewskim otrzymała Aleksandra Krauze ze SP nr 5 w Kwidzynie.

Patronem medialnym Przeglądu Pieśni Patriotycznej był "Gość Niedzielny".