Polska, mój dom

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 20.11.2018 23:30

- Ten wieczór i związaną z nim tematykę chcemy włączyć w przeżywaną w Polsce 100. rocznicę odzyskania niepodległości - mówi Antoni Kakareko, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej.

To 22. edycja wydarzenia organizowanego przez parafialny oddział Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenie Bratniej Pomocy im. bł. ks. Bronisława Komorowskiego pod honorowym patronatem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej To 22. edycja wydarzenia organizowanego przez parafialny oddział Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenie Bratniej Pomocy im. bł. ks. Bronisława Komorowskiego pod honorowym patronatem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej
Justyna Liptak /Foto Gość

W klubie parafialnym "Fides" przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Gdańsku 20 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Wieczory refleksji religijnej i społecznej".

Organizatorzy zadbali, aby każdy znalazł coś dla siebie, stąd spotkania podzielone zostały na wieczory tematyczne. Pierwszy - Wieczór Apostolstwa Świeckich - odnosił się do postaci kard. Augusta Hlonda oraz roli i zadań świeckich w nauczaniu Prymasa Polski. Głównym prelegentem była Joanna Olbert, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.

Kolejny - Wieczór Młodych - odbył się 20 listopada i był próbą odpowiedzi na pytania: co to znaczy być Polką/Polakiem?

W panelu dyskusyjnym wzięli udział: ks. Łukasz Grelewicz, wicedyrektor Wydziału ds. Młodzieży, Piotr Szubarczyk z gdańskiego oddziału IPN oraz Wioleta Żurawska z Akcji Katolickiej.

- Historia Polski nierozerwalnie wiąże się z Kościołem, bo gdyby nie wiara, nasza ojczyzna nie powstałaby. Nasi dziadowie w czasie zaborów traktowali bowiem sprawę niepodległości jako obowiązek religijny. Uważali, że jest to święta sprawa. Ojczyzna była darem od Boga, który - jeśli utracony - musiał zostać, nawet za cenę krwi, odzyskany - mówi P. Szubarczyk.

- Młodzi potrzebują, by pokazać im drogę dobra i prawdy. Oni często się gubią w tym pochłoniętym przez konsumpcjonizm świecie. Brakuje im wzorców - osób - które powiedzą, a co ważniejsze, pokażą przykładem własnego życia, czym jest odpowiedzialność za kraj - podkreśla ks. Grelewicz.

- Zabiegajmy, by Polska nie stała się dla młodych tylko towarem, który - jeśli się znudzi - można bez żalu wymienić na inny. Towarem, o który nie warto walczyć, bo przecież są tysiące innych - dodaje prelegent.

- Pokazanie drogi do dobra i prawdy - wskazywanie postaci, do których można się odnieść, a także bycie przykładem dla młodych jest pierwszym krokiem do tego, żeby wzięli odpowiedzialność za kraj i naród - wyjaśnia ks. Grelewicz.  

- Do niedawna nie uważałam się za patriotkę. Praktycznie od najmłodszych lat wyjeżdżałam za granicę. Obserwowałam tamten świat i doszłam do wniosku, że wszędzie jest lepiej niż tutaj - opowiada W. Żurawska.

- Polskę widziałam jako kraj zacofany i potrzebowałam dużo czasu, żeby ją pokochać. Teraz wiem, że nie chcę stąd wyjeżdżać, bo tu jest moje miejsce na ziemi - mój dom - mówi Wioleta.  

- Mój patriotyzm łączy się ściśle z przynależnością do Akcji Katolickiej. To tutaj zostałam nauczona tych najbardziej podstawowych rzeczy jak szacunek do ojczyzny, do symboli - flagi i godła, a także miłości do kraju. Chciałabym, aby każdy młody spotkał na swojej drodze ludzi, którzy pomogą mu ukształtować się w wierze, miłości i szacunku do ojczyzny i do drugiego człowieka - podkreśla W. Żurawska.

Przed nami jeszcze dwa spotkania w ramach cyklu "Wieczorów refleksji religijnej i społecznej".

W środę, 21 listopada, Wieczór Społeczny z tematem "Jak zdemaskować manipulację", dotyczący "Modelu na rzecz równego traktowania przy Urzędzie Miejskim w Gdańsku". Temat przybliżą ks. Krzysztof Gidziński wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia "Odpowiedzialny Gdańsk" oraz psychotraumatolog.  

Ostatnie spotkanie odbędzie się w czwartek 22 listopada. Ks. prałat dr Mirosław Paracki będzie prelegentem Wieczoru Teologicznego poświęconego św. Stanisławowi Kostce - patronowi Polski oraz wzorowi patriotyzmu.

Spotkania rozpoczynają się o godz. 19. Wstęp wolny.

Więcej o spotkaniu młodych w ramach Wieczoru Refleksji Religijnej i Społecznej w 48. numerze "Gościa Gdańskiego" na 2 grudnia.