Czułe oblicze Boga

Agnieszka Lesiecka

publikacja 25.11.2018 00:30

- Świat potrzebuje kobiecego serca, zwłaszcza dzisiaj, gdy na wielką skalę wkrada się bezduszność i egoizm, a liberalny feminizm i ideologia gender próbują zniekształcić pojęcie płci, małżeństwa i rodziny - mówił bp Wiesław Szlachetka.

Czułe oblicze Boga - Zarówno kobieta, jak i mężczyzna, stworzeni są na obraz i podobieństwo Boga. Ten Boży obraz jest fundamentem tej samej ich godności - mówił bp Szlachetka Agnieszka Lesiecka /Foto Gość

Kilkaset kobiet zgromadziła 24 listopada w katedrze oliwskiej Msza św. w intencji kobiet. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Hierarcha mówił w homilii, że Pismo Święte ukazuje kobietę jako koronę stworzeń, ale jednocześnie to samo Pismo zaświadcza, że po grzechu pierworodnym zakłócone zostały relacje międzyludzkie, także relacje między mężczyzną a kobietą. - Wskutek tej tajemnicy nieprawości, jaka wdarła się w życie ludzkie, świat męski próbował podporządkować sobie kobietę, pomniejszając tym samym jej godność - mówił biskup. - Dopiero Jezus przywrócił kobiecie należną pozycję, przypominając o tym, co było na początku stworzenia - że zarówno kobieta, jak i mężczyzna, mają tę samą godność i te same prawa - akcentował.

Kaznodzieja przypomniał, że Ewangelia czynów i słów Jezusa jest konsekwentnym sprzeciwem wobec wszystkiego, co uwłacza godności kobiety. - Kobiety, które znajdują się w pobliżu Chrystusa, odnajdują siebie w prawdzie, jakiej On naucza i jaką czyni. W bliskości z Chrystusem zmienia się ich pozycja społeczna. Jezus rozmawia z nimi o takich sprawach, o jakich wcześniej nie rozmawiało się z kobietą. Rozmawia z nimi o zbawieniu, podnosi je do godności swoich uczniów - wyjaśniał hierarcha.

Czułe oblicze Boga   Mszę św. wraz z bp. Wiesławem Szlachetką (C) koncelebrowali: ks. Łukasz Grelewicz (L) i ks. Andrzej Wiecki (P) Agnieszka Lesiecka /Foto Gość Na zakończenie kazania bp Szlachetka, cytując ojca świętego Franciszka, podkreślił, że "kobieta potrafi ucieleśniać czułe oblicze Boga". - Świat potrzebuje kobiecego serca, zwłaszcza dzisiaj, gdy na wielką skalę wkrada się bezduszność i egoizm, a liberalny feminizm i ideologia gender próbują zniekształcić pojęcie płci, małżeństwa i rodziny - podsumował.

Po Mszy św. uczestnicy spotkania udali się do auli Jana Pawła II, aby wysłuchać konferencji, którą wygłosił Jacek Pulikowski, autor wielu książek o relacjach damsko-męskich.