Zapału i wiedzy nam nie zabraknie

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

publikacja 12.12.2018 01:42

- Na wszystkich polskich okrętach i statkach Boże Narodzenie było zawsze obchodzone jeszcze mocniej, bo z dala od ojczyzny, ale we wspólnocie ludzi wiary - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

Zapału i wiedzy nam nie zabraknie - Pragnę bardzo serdecznie podziękować za ten rok współpracy - mówił M. Gróbarczyk. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Członkowie Konwentu Morskiego oraz przedstawiciele wszystkich gałęzi gospodarki morskiej spotkali się z metropolitą na wspólnej uroczystości opłatkowej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dowódcy Marynarki Wojennej oraz służb mundurowych.

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy głos zabrał min. Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

- Życzę, by dobre zjawiska, które dzisiaj w gospodarce morskiej zauważamy, w przyszłym roku jeszcze bardziej się umacniały. Pan prezydent patrzy z ogromną nadzieją na te wszystkie zjawiska, które pod bacznym okiem pana kpt. Sulatyckiego, przewodniczącego Konwentu Morskiego, dzieją się dzisiaj w ramach działalności Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. To ważne nie tylko z perspektywy Wybrzeża, ale także całej Polski - mówił minister P. Mucha.

Przemawiający podkreślali rolę Konwentu Morskiego w łączeniu działań różnych podmiotów na rzecz harmonijnego rozwoju gospodarki morskiej.

- Te spotkania są niezwykle potrzebne. To właśnie podczas nich pokazujemy, że potrafimy się łączyć. A łączy nas Polska, Jej umiłowanie oraz pragnienie tego, by nasza ojczyzna była niepodległa, wolna i suwerenna. Jesteśmy narodem, który umiłował wolność we wszystkich obszarach - zaznaczał marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Marszałek Karczewski zwrócił uwagę, że dzisiejsza polska wolność naznaczona jest pewnymi skazami. Wymienił wśród nich atak na podstawowe wartości, na których od wieków budowano naszą ojczyznę. - Potrzeba nam trwania w jedności. Przeżywamy ogromny atak na Kościół, nasz fundament, który spowodował , że Polska odzyskała niepodległość - stwierdził S. Karczewski.

- Dla mnie wartości o których mówił marszałek Karczewski są bardzo ważne. Przyleciałem dzisiaj z Kopenhagi, ze światowego kongresu związków zawodowych. Chciałem potwierdzić, że obecnie trwa wielki atak na wartości, które staramy się w Polsce pielęgnować: rodzinę i chrześcijaństwo... Większość związków zawodowych zachowuje się tak, że wartości te spychane są na margines - mówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.

Głos zabrał także Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Pragnę podziękować panu kapitanowi Sulatyckiemu, jako szefowi Konwentu Morskiego, który powstawał w sposób prawdziwie ekspresowy. Niektórzy wówczas wątpili w rolę Konwentu. Okazało się, ze jest to niezwykle istotne ciało, które pracuje intensywnie, ma ogromny wpływ i czyni potężny wkład w obszar całej gospodarki morskiej. Pod kierownictwem pana kapitana ten Konwent pełni rolę, której cała branża oczekiwała - stwierdził minister.

Listy do zgromadzonych skierowali także premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

List premiera odczytał minister Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. "Dziękuję za zaproszenie na tradycyjne już spotkanie opłatkowe ludzi morza całego Wybrzeża, decydujących o rozwoju gospodarki morskiej. Wierze, że będzie ono chwilą wytchnienia od codziennych wyzwań, przyniesie nowe inspiracje i siłę do wspólnej pracy na rzecz naszych obywateli i naszych interesów morskich. Kończący się rok był kolejnym etapem intensywnej pracy i nadrabiania wieloletnich zaległości w gospodarce morskiej. Dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich mających w sercu rozwój naszej ojczyzny, korzystającej ze swego nadmorskiego położenia, możemy mówić o konkretnych osiągnięciach. (...) Wszystkie nasze działania i inicjatywy mają jeden wspólny mianownik i cel: ponowne zwrócenie się Polski ku morzu. Życzę, aby nadchodzący rok 2019 był czasem spełnienia wszystkich ambicji i zamierzeń budujących naszą pozycję nad Bałtykiem. Niech codzienny trud przyniesie oczekiwane owoce i będzie źródłem dumy ze spełnienia ważnej dla kraju misji" - napisał premier.

"Przywrócenie świetności gospodarce morskiej i żegludze śródlądowej to zadania na lata, które będzie wymagało stałego poświęcenia, determinacji i wytrwałości. Mam jednak pewność, że temu zadaniu sprostamy. Wyrasta ona bowiem z oświadczenia, a ono nam mówi, że nie bylibyśmy tam, gdzie dziś jesteśmy, gdyby nie ofiarność, pracowitość, patriotyzm członków Konwentu Morskiego oraz pozostałych osób dobrej woli, wrażliwych na sprawy naszej ojczyzny i polskiego Wybrzeża. A zatem zapału i wiedzy nam nie zabraknie. Wiem, że pod duchową opieką J.E. metropolity gdańskiego oraz pod przewodem pana przewodniczącego Konwentu Morskiego możemy góry przenosić" - zwracał się w liście skierowanym do uczestników wydarzenia Jarosław Kaczyński.

Święta Bożego Narodzenia są w Polsce świętami zakorzenionymi w tradycję i tożsamość, o czym przypomniał już w 1977 roku - przemawiając do duszpasterzy akademickich - kard. Karol Wojtyła. Jest tam takie zdanie, które podkreśla, że nawet dla ludzi, którzy nie mają łaski wiary, nośność tych świąt jest w Polsce niezwykła. Niech zatem ten biały opłatek jeszcze bardziej nas połączy, a święta, które są przed nami, wypełnią nasze życie błogosławieństwem Boga - mówił metropolita.

Podczas uroczystości promowani niedawno na kolejne stopnie admiralskie: kadm. Tomasz Szubrycht, komendant-rektor Akademii Marynarki Wojennej, wiceadm. Jarosław Ziemiański, inspektor Marynarki Wojennej oraz wiceadm. Krzysztof Jaworski, Dowódca Centrum Operacji Morskich-Dowódca Komponentu Morskiego, zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Przedstawiciele Konwentu Morskiego wręczyli im okazałe wiązanki kwiatów. - Cieszymy się z tych nominacji, bo mamy tu ludzi wysokiej kwalifikacji. Te kwiaty, to wyraz naszej wdzięczności i sympatii oraz oczekiwań, byśmy byli coraz silniejsi - mówił przy tej okazji Piotr Soyka, prezes Remontowa Holding. Zaznaczył też, że Polsce przydałyby się nowe okręty, które podjęłyby służbę w Marynarce Wojennej.