Pomorze z pokłonem

juli, kef

|

Gość Gdański 2/2019

publikacja 10.01.2019 00:00

Tysiące osób wzięły udział w pomorskich pochodach. Świętej Rodzinie hołd składano w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi, Wejherowie i Żukowie.

▲	Gdański OTK był radosnym, kolorowym marszem ku czci Jezusa. Uczestnicy przeszli historycznym  Głównym Miastem. ▲ Gdański OTK był radosnym, kolorowym marszem ku czci Jezusa. Uczestnicy przeszli historycznym Głównym Miastem.
Piotr Piotrowski /Foto Gość

W Gdańsku Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami Głównego Miasta, odbywał się po raz 9. Kolorowy i rozśpiewany korowód szedł od bazyliki Mariackiej do Zielonej Bramy. Tam wędrowcy oddali pokłon Świętej Rodzinie. Przemarsz rozpoczął się w południe od odmówienia modlitwy „Anioł Pański”, prowadzonej przez bp. Zbigniewa Zielińskiego.

Na scenie pod Zieloną Bramą znajdował się betlejemski żłóbek ze Świętą Rodziną i żywymi zwierzętami. Trzej Królowie złożyli dary, pokłon Świętej Rodzinie oddał też bp Zbigniew. Kilkunastotysięczny tłum odśpiewał kilka kolęd wraz z Michałem Juszczakiewiczem, prowadzącym orszak, oraz chórem Towarzystwa Śpiewaczego z Trąbek Wielkich. Na zakończenie zagrał carillon z wieży Ratusza Głównego Miasta. Tysiące ludzi maszerowały też w gdyńskim pochodzie.

– Orszak Trzech Króli jest najlepszym przykładem na to, że chcemy być razem, wspólnie świętować, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy wykształcenia – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z korowodów, którą zamieściliśmy na s. III.