By lepiej poznać historię

juli

publikacja 28.01.2019 15:39

IPN Gdańsk zaprasza na promocję wyjątkowego kalendarza ściennego na rok 2019 "Kawaleria i artyleria konna Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Kujawy i Pomorze"

IPN Gdańsk zaprasza wszystkich na promocję wyjątkowego kalendarza ściennego IPN Gdańsk zaprasza wszystkich na promocję wyjątkowego kalendarza ściennego
Mat. IPN Gdaańsk

Opracowanie merytoryczne i konsultację historyczną kalendarza zapewnił prof. Aleksander Smoliński, wykładowca w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK, wybitny specjalista w zakresie kawalerii polskiej i artylerii konnej Wojska Polskiego w latach 1918-1939.

Ilustracje i projekt graficzny kalendarza wykonał Zenon Pecko, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, specjalizujący się m.in. w realistycznym malarstwie sztalugowym. Brał udział w wystawach zbiorowych, m.in. w Zachęcie w Warszawie, i indywidualnych. Jego prace można oglądać w Muzeum Walk o Normandię w Caen we Francji, Muzeum Lotnictwa w Point Cook w Australii oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Podczas spotkania tajemnice symboli i barw kawalerii polskiej i artylerii konnej WP odkryje prof. Aleksander Smoliński. Wszyscy uczestnicy otrzymają bezpłatny egzemplarz kalendarza. Wstęp na spotkania jest wolny.

Organizatorzy serdecznie zachęcają do udziału, podkreślając, że będzie to okazja do odkrycia niedostępnego dla wielu, pełnego symboli i barw fascynującego świata.

Spotkanie promocyjne odbędzie się we wtorek 29 stycznia, o godz. 17 w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, przy al. Grunwaldzka 216.