Obiektywem w miasto

Piotr Piotrowski

publikacja 31.01.2019 18:08

Najbardziej ceniony fotoreporter Europy zmierzył się z tematem ukazania Gdańska. Na 120 pracach fotografika można dostrzec niezwykłe miejsca miasta i poczuć ich "genius loci".

Obiektywem w miasto Wystawa Chrisa Niedenthala to 120 zdjęć wykonanych w niezwykłych miejscach Gdańska Chris Niedenthal / Muzeum Gdańska

Chris Niedenthal, urodzony w 1950 r. w rodzinie polskich emigrantów w Londynie, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotoreporterów europejskich. Zasłynął autorstwem kultowej fotografii ze stanu wojennego w Polsce z 14 grudnia 1981 r., która przedstawia wojskowy transporter na tle budynku kina "Moskwa” w Warszawie i plakatu do filmu "Czas Apokalipsy".

Fotograf pracował dla globalnych magazynów: "Newsweek”, "Time”, "Der Spiegel”, "Geo” i "Forbes”. Mieszka i pracuje od lat 80. w Polsce. Fotografował przełomowe wydarzenia jako jeden z niewielu fotografów pracujących na zlecenie zachodnich czasopism. Fotografie, wykonane m.in. w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku dla amerykańskiego "Newsweeka”, obiegły cały świat.

Od piątku 1 lutego w Gdańsku będzie można zobaczyć fotografie artysty i dokumentalisty życia Polaków poświęcone Gdańskowi. Wystawę "Niedenthal. Gdańsk 2018” można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska (ul. Długa 46). Tworzy ją ponad 120 wielkoformatowych portretów Gdańska, które zostały zrobione od sierpnia do grudnia 2018.