Dziecięca tłocznia soków

Piotr Piotrowski

publikacja 03.02.2019 14:26

W gdańskiej świetlicy Pod Kasztanem dzieci uczą się jak zdrowo się odżywiać. Caritas Archidiecezji Gdańskiej uruchomił kolejną odsłonę akcji Żółty Talerz, która uczy i żywi podopiecznych świetlic w całej diecezji.

Dziecięca tłocznia soków W świetlicy Pod Kasztanem najpierw opracowane recepturę soków, a potem zgodnie z przepisem dzieci przygotowały napoje. Caritas AG

Dzieci ze świetlicy Pod Kasztanem znają dobrze akcję. Od dwóch latach uczą się jak przygotować zdrowy posiłek, co jest ważne w racjonalnej i zbilansowanej diecie.

W czasie pierwszych zajęć, które odbyły się w tegorocznej odsłonie akcji, uczyli się przygotowywać soki. - Nim jednak dzieci przygotowały napoje, musiały skomponować swoje własne miksy owocowo-warzywne i ułożyć menu owocowo-warzywne. Był także czas na wysiłek intelektualny i współpracę w grupach: układanie zdrowych haseł - mówią pracownicy świetlicy.

Po wykonaniu wszystkich zadań, przyszedł czas na degustację soków. Wybór był bardzo duży: banany, kiwi, świeży sok z jabłek, pomarańczy i gruszki, wiśnie, maliny. To z nich postały Pod Kasztanem pyszne i zdrowe napoje, pełne witamin. Dziecięca tłocznia soków   Program Żółty Talerzyk uczy dzieci racjonalnego i zdrowego odżywiania. Caritas Archidiecezji Gdańskiej realizuje go we wszystkich swoich świetlicach. Caritas AG Zajęcia w świetlicach gdańskiej Caritas są prowadzone w ramach programu Żółty Talerz. To największy w Polsce, prywatny program wsparcia systemu żywienia dzieci realizowany przez Kulczyk Foundation. Z programu korzysta ponad 17 500 dzieci w całym kraju. W bieżącym roku szkolnym trafi do nich ponad 3 000 000 ciepłych i zdrowych posiłków w ponad 350 placówkach edukacyjnych. Ten unikalny w skali całego kraju sojusz realizuje najważniejsze cele programu, do których należą: zwiększenie liczby dzieci mających dostęp do regularnych, zdrowych i smacznych posiłków w stołówkach szkolnych i świetlicowych oraz edukacja w zakresie zdrowego odżywiania już od najmłodszych lat.

Partnerem merytorycznym programu jest Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Eksperci tej uczelni przygotowali Listę̨ Produktów Żółtego Talerza dla osób przygotowujących posiłki dzieciom. Uwzględnia ona tylko pełnowartościowe i dostosowane do potrzeb dzieci składniki. Dodatkowo w ramach programu dystrybuowane są materiały edukacyjne dla uczniów i rodziców na temat zdrowego odżywiania.