Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

juli

publikacja 26.02.2019 18:00

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych IPN Gdańsk zaprasza na liczne wydarzenia.

Już 1 marca odsłonięta zostanie tablica w budynku dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie przy ul. gen. J. Hallera 34 Już 1 marca odsłonięta zostanie tablica w budynku dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie przy ul. gen. J. Hallera 34
IPN Gdańsk

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się w Gdańsku już 27 lutego, a zakończą 4 marca. W tym czasie gdański IPN zaprasza do wzięcia udziału w proponowanych wydarzeniach.

Od środy 27 lutego, aż do 4 marca na telebimie ustawionym przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic w Gdańsku - al. Żołnierzy Wyklętych będzie wyświetlana grafika wraz z napisem: "Czy wiesz, że znajdujesz się na Alei Żołnierzy Wyklętych? Pamiętaj o polskich bohaterach. 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Także 27 lutego prof. Piotr Niwiński wygłosi wykład "Represje wobec poakowskiego środowiska wileńskiego na Pomorzu po II wojnie światowej". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17 w Domu Kresy przy al. Grunwaldzka 5 w Gdańsku. Natomiast w czwartek 28 lutego w siedzibie oddziału IPN w Gdańsku o godz. 17 odbędzie się pokaz filmu "Wyklęty".

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 11 miastach w Polsce IPN odsłoni tablice upamiętniające zapomnianych członków młodzieżowego podziemia antykomunistycznego.

- Uroczystości są elementem większego projektu IPN, który ma na celu przypomnieć powojenną działalność najmłodszego pokolenia II RP - tytułowego zapomnianego ogniwa w walce o niepodległość Polski z komunizmem. Jedenaście tablic zostanie umieszczonych - na budynkach lub we wnętrzach - działających obecnie szkół, których uczniowie w latach stalinowskich tworzyli młodzieżowe organizacje antykomunistyczne - wyjaśnia Jan Hlebowicz, rzecznik prasowy gdańskiego IPN.

1 marca IPN Gdańsk odsłoni tablicę w budynku dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie przy ul. gen. J. Hallera 34, gdzie w latach 1951-1952 działała Młodzieżowa Antykomunistyczna Organizacja Jord-Just, założona przez Teresę Block, w hołdzie 17 młodym patriotom skazanym przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku na kary od 1,5 do 9 lat więzienia za swoje dążenie do wolnej Polski.

- Odsłonięciu tablicy będzie towarzyszyło otwarcie wystawy "Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45-1956", których w tamtym czasie istniało ok. 1000 i skupiało blisko 11 tys. działaczy przeciwstawiających się nowemu zniewoleniu - dodaje J. Hlebowicz.

Rzecznik zaprasza również na uroczysty Apel Pamięci przy oficjalnie odsłoniętym rok temu Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. Wydarzenie będzie miało miejsce 1 marca o godz. 17.

- Następnie uczestnicy uroczystości przejdą na Cmentarz Garnizonowy, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach bohaterów Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". O 18.30 w parafii oo. salezjanów przy ul. Gościnnej nr 15 odprawiona zostanie uroczysta Msza św., a po niej tradycyjnie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki" na przykościelnym placu - dodaje rzecznik.